Lidí, kteří se dožívají sta a více let stále přibývá. Letos do konce září oslavilo v ČR sté narozeniny 309 důchodců, dalších 316 lidí je ještě starších. V Plzeňském kraji žije podle údajů České zprávy sociálního zabezpečení 25 sto- a víceletých lidí, z toho však jen jeden muž.

„Věk se stále prodlužuje. Když jsem v 90. letech začínal na poliklinice, byl dvaasedmdesátiletý nebo pětasedmdesátiletý člověk už starý. Dnes to neplatí,” míní plzeňský lékař David Härtel. Proč? Pacientům dnes může podle něj předepsat léky na tlak, cukrovku nebo cholesterol i praktický lékař a kvalita medikamentů jde strmě nahoru. „Třeba by-passy přibývají téměř tovární výrobou, to dříve nebývalo,” dodává Härtel. Lidé podle něj také mnohem zdravěji jedí, i když právě u seniorů je prý stále patrná obliba uzenin. „Nedají si říci. Uzeniny, bůček a škvarky jsou pro ně pochoutky,” míní Härtel.

A jaký recept na dlouhověkost doporučují sami století? Například Marie Behenská z Plzně-Slovan oslavila letos na jaře 106. narozeniny, cítí se dobře a doktora téměř nepotřebuje. Pokud to jde, stále se ráda prochází venku a občasné neduhy prý zahání hlavně humorem. Zajímají ji zprávy v televizi, rozmlouvá s rodinou a také s kanárkem Pepíkem, který jí dělá v pokoji společnost. A jak se dožít tak požehnaného věku? „O všechno kolem sebe se zajímat, mít radost ze života a z každé drobné maličkosti. Jíst všechno, ale střídmě, často chodit na procházky. A zbytečně se nerozčilovat,” vzkazuje paní Behenská. Její dcera Marie Štěpáníková, která s ní žije v bytě potvrzuje, že maminka byla celý život pohodářka, žádná tragédka.

A jestli s sebou sto křížků nese i nějaké výhody, například od státu? Zvedne se jim důchod. „Ke stým narozeninám dostanou rozhodnutí o zvýšení důchodu o dva tisíce korun spolu s osobním dopise ministra práce a sociálních věcí,” potvrdil mluvčí České správy sociálního zabezpečení Pavel Gejdoš. Původně se jim důchody zvyšovaly o tisícovku, od roku 2006 částka vzrostla. Nikdo o ni nemusí žádat, stoletým lidem je přiznávána automaticky.

Nejvíce sto a víceletých lidí žije v Praze, nejstarší důchodce je muž (ročník 1905) a dvě ženy (1904).

Jaký mají recept na dlouhověkost

Dodržovat správnou životosprávu, nekouřit a nepít alkohol přes míru.
Nepřejídat se a udržovat si ideální tělesnou váhu, mít dostatek pohybu.
Nerozčilovat se zbytečně kvůli maličkostem, pěstovat duševní pohodu a optimismus.
Zajímat se o vše kolem sebe, mít radost ze života.
Nepřipouštět si starosti a problémy, které stejně nezměníte.
Snažit se žít společně s rodinou, dětmi a vnoučaty a nepodléhat špatné náladě. Neizolovat se od ostatních. Udržovat si nadhled.
Umět odpouštět a povznést se nad drobné křivdy.