VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štillip: ODS jsem definitivně opustil

Plzeň - Předsedou krajského sdružení Strany svobodných občanů v Plzni se stal bývalý člen plzeňské ODS a kritik městských radních Petr Štillip.

11.3.2009
SDÍLEJ:

Petr ŠtillipFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Po loňských krajských volbách tvrdě napadl poměry v ODS, když prohlásil, že ve straně se už nedá diskutovat a členové se bojí veřejně prezentovat svoje názory. Teď se Štillip objevil v nové straně a stal se kromě šéfa její krajské plzeňské pobočky i členem republikového výboru Strany svobodných občanů.

V Plzeňském kraji nemáte zatím ani padesát členů. Když jste po loňských krajských volbách kritizoval praktiky vedení ODS v Plzni, tvrdil jste, že za vámi stojí velký zástup stejně nespokojených občanských demokratů, kteří se odkryjí, až přijde čas. Kde teď jsou? Ve Straně svobodných občanů evidentně ne.
Ne všichni naši sympatizanti se hned chtějí stát členy nově vzniklé strany. Když jsme na přelomu roku získávali podpisy pro podporu vzniku nové strany, nasbírali jsme jich během dvou dnů 130. To jsou lidé, kteří s námi sympatizují, chtějí změnu, chtějí novou stranu, která bude jasně pravicová.

Zůstali tedy na rozdíl od vás v anonymitě v ODS. I přes to, že byli podle vás výrazně nespokojeni a vám se žádné změny prosadit nepovedly. Vyzýval jste k odstoupení primátora Pavla Rödla i tehdejšího šéfa plzeňské ODS Miroslava Levoru.
Ne, žádný obrat se skutečně nepovedl. Myslím, že jsem tehdy kritizoval práci vrcholných představitelů ODS i radnice oprávněně. Prohrané volby jsou jasným důkazem toho, že to nedělají správně. Nabídl jsem jim spolupráci, ale byla tvrdě odmítnuta. I když volby dopadly katastrofálně, jsou přesvědčeni, že to dělají správně. Proto jsem se rozhodl ODS začátkem letošního roku definitivně opustit. Nešlo se mi lehko, skoro dvacet let jsem byl jejich absolutním příznivcem.

O co jste se konkrétně ještě pokusil kromě navržených odvolání?
Chtěli jsme založit v Plzni nové sdružení ODS a dát dohromady lidi nespokojené se zažitými praktikami. Bylo nám ale řečeno, že další sdružení nebude povoleno a že si máme svoje problémy řešit v těch současných.

Vy jste byl členem lochotínského sdružení ODS. Tam nešlo prosadit změny a diskutovat o problémech?
Nešlo.

Tvrdil jste, že ODS se odvrátila od svého pravicového programu a politika se v ní dělá jen kvůli osobnímu prospěchu, kšeftům, lobby. Platí to i v Plzni?
Ano.

Tak buďte konkrétní.
Netlačte mě k tomu. Je to problém nejen v Plzni, ale ODS v celé republice. Politika se dělá za cenu ústupků koaličním partnerům. V Plzni se třeba naoko vyměnil přeseda strany Miroslav Levora za Jiřího Šnebergera, ale nemyslím si, že to byla úplně ta nejlepší volba. Jiří Šneberger je místopředsedou Senátu a ta funkce je podle mě neslučitelná s funkcí předsedy městské organizace ODS. Komunální politice se musí věnovat strašně moc sil, času a aktivity. Šneberger mě na oblastní radě vyslechl, ale nebylo to ostatními členy vnímáno pozitivně. Oni vůbec nepochopili, proč je kritizuji a proč se ptám. Nevzali moje pobídky a návrhy na nové tváře a nové lidi.

Myslíte, že nestojí o nové členy a čerstvý vítr?
Jednoznačně ne. Vstoupit v Plzni do ODS není nyní jednoduché. Mám informace od svých kolegů, že se jejich přihlášky někde válejí i rok a nikdo se tím nezabývá. Z toho je jasně patrné, že není zájem o novou krev. Je to o současném rozložení sil ve straně.

Myslíte, že karty o počtech členů a rozložení politických sil jsou v Plzni jasně rozdány a nikdo nemá zájem je míchat?
Přesně tak.

Tvrdíte, že nespokojencům nabízíte dobrou alternativu. Co konkrétně tedy Strana svobodných občanů může lidem v Plzni nabídnout?
Jsme na začátku těžkého procesu vzniku nové strany, která chce oslovit občany s jasnou, srozumitelnou a slušnou politikou.

Nemyslela jsem obecné fráze. Co konkrétně Plzeňanům nabízíte?
Chceme odstranit přebujelou byrokracii. Třeba zjednodušené vydávání stavebních povolení. Úředníci proces zbytečně protahují a většina lidí nedostává včas stavební povolení a dostávají se do fáze odvolání až soudních sporů. Schopný úředník má rozhodnout v rámci své kompetence a ne čekat na rozhodnutí soudu. Nebo celostátní téma týkající se razantního zjednodušení daňové problematiky.

Jaké politické ambice máte v Plzni vy osobně?
Chceme uspět v komunálních volbách.

Nebudete pak mít problém právě s rodnou ODS? Těžko vás asi vezmou například do koalice, když je veřejně tak kritizujete.
To si nemyslím. My tu komunikaci naopak vyvoláme.

Jaké podmínky máte pro nábor nových členů?
Lidé si mohou najít na našich webových stránkách www.svobodni.cz kraj, ve kterém mají trvalé bydliště a vyplní přihlášku. Dostane ji na stůl krajské předsednictvo, které si pak budoucího člena pozve na pohovor. Po zaplacení členského příspěvku, což je tisíc korun na rok, se stane členem strany.

Krajské předsednictvo bude nové členy nějak lustrovat nebo prověřovat?
Určitě nepůjde o nějaké kádrování. Chceme aktivní členy a ne mrtvé hlasy, ale určitě nás bude zajímat, proč chcete do strany, co od ní očekáváte a co pro ni také můžete udělat.

Autor: Dana Veselá

11.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Viktoria si zahraje proti Partizanu Bělehrad

DEPOTUTOJE - vizualizace areálu v roce 2021 podle ateliéru D3A.
4

Expozice o historii depa vidí až do roku 2021

V plzeňském betlému už je skoro 800 postaviček

Plzeň - Figurky přibývají od roku 2000, všechny jsou k vidění na radnici.

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

Před pauzou přišla studená sprcha

Hradec Králové, Plzeň – Plzeňští střelci v neděli mlčeli a třináct zápasů dlouhá bodová šňůra extraligového lídra se přetrhla.

Olympijský sen českého curlingu se rozplynul

Plzeň – Škoda. Česká curlingová reprezentace na účast na olympijských hrách nedosáhla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT