close Zachránit se podařilo nejen Ladislava Knížka, ale i jeho průkazku. Zatímco on se teď vzpamatovává ze šoku, doklad se suší na topení. info Zdroj: Deník/Milan Kilián zoom_in Zachránit se podařilo nejen Ladislava Knížka, ale i jeho průkazku. Zatímco on se teď vzpamatovává ze šoku, doklad se suší na topení. Soukupův dědeček Ladislav Knížek je dle něj v podstatě imobilní, pohybuje se jen s pomocí berlí a je odkázaný na své blízké. „Když voda přišla, seděl děda dole v obýváku a začal jíst jídlo, které mu tam přinesla moje manželka. Seděl na lavici u stolu. Vyprávěl, že první, co viděl, bylo trochu vody na koberci. Během patnácti vteřin přiletěla vlna ze sklepa a v místnosti bylo najednou cca metr a půl vody,“ líčí Soukup s tím, že děda se držel na sedačce vznášející se ve vodě a křičel o pomoc.

„Manželka ho slyšela a chtěla ho jít zachránit, ale už se k němu nedostala. Kvůli vodě totiž začaly padat skříně v chodbě a zatarasily jí cestu. Navíc tam bylo množství vody, tak se rychle vrátila do prvního patra, kde byla osmiletá dcera a v kolébce spal roční syn. Velkým štěstím bylo, že pětiletý syn byl se mnou na nákupu, protože ten vždy za dědou běhá. Kdyby tu byl, mohl být u něj a mohlo to dopadnout mnohem hůř,“ má jasno Soukup.

Zdeněk Soukup ze Štěnovic ukazuje místnost, odkud dobrovolní hasiči zachránili jeho 82letého imobilního dědečka. | Video: Deník/Milan Kilián

On s potomkem dorazil domů ve chvíli, když už se k dědovi přes vodu nemohl dostat a kdy už především byli v akci místní dobrovolní hasiči, kteří se přebrodili k oknu, rozbili sklo a okno otevřeli. „Vody bylo tolik, že ven vyplavala oknem židle. Voda sahala dědovi ke krku, naštěstí ho na lavici nadnášela. Dobrovolní hasiči tam stáli, byli po krk ve vodě,“ líčí dramatické okamžiky Soukup. Jeho dědu dokázali ze zatopeného domu vytáhnout a dostat do bezpečí Lukáš Sopek, Jan Štěrba a Petr Bednář. „Až pak jsme si všimli, že uvnitř svítí lampička a pod vodou je prodlužovačka. Uvědomili jsme si, že mohli být mrtví. Naštěstí se nic nestalo, muselo stát nad nimi hodně svatých, že jim voda ani elektřina neublížily. Stejně jako nad dědou, že se neutopil,“ říká obyvatel Štěnovic.

Senior skončil nejprve u sousedky, kde ho převlékli do suchého, a teď je u jiné obyvatelky obce, kde se z nepříjemného zážitku vzpamatovává. „My ho tam chodíme navštěvovat. Už je na tom psychicky trochu lépe, ale nechce o tom mluvit, snaží se to vytěsnit,“ uvádí Soukup. Chválí si, že hned po opadnutí vody přispěchali na pomoc lidé ze vsi a začali pomáhat. Pro hasiče, kteří zachránili dědečka, má ale zvláštní poděkování. Chci je navrhnout na Cenu Michala Velíška, prokázali statečnost a riskovali život,“ má jasno.

Starostu Sboru dobrovolných hasičů Štěnovice Jana Jíšku Soukupův návrh těší, ale zdůrazňuje, že dobrou práci neodvedla jen zmíněná trojice. „Poděkování patří celé jednotce,“ upozorňuje Jíška, podle něhož byl zásah o povodních i po nich pro členy SDH velice náročný.