A přesně to mu vyneslo ocenění ve významné soutěži v oblasti ochrany životního prostředí, kterému se říká ekologický Oskar. Na své chalupě v Netunicích má totiž takzvanou Trombeho stěnu, což je unikátní zařízení, které k vytápění domku využívá sluneční záření.

„Ceny si vážím. Beru ji jako podporu alternativních zdrojů energie. Věřím, že i díky tomu by se mohlo využívání Trombeho stěny dostat do povědomí lidí. Přestože je to vynález starý přes sto let, příliš se nevyužívá,“ říká Merxbauer.

Stěnu navrhl projektant domu, její vytvoření už ale bylo na Merxbauerovi. „Žádná firma vám něco takového nevyrobí. Nebylo to jednoduché, především, co se týče detailů, ale nakonec to šlo docela dobře,“ dodává. Není to zdaleka jediná práce, kterou na domku odvedl. Postavil jej totiž v podstatě sám.

Unikát vytápění si prý nemůže vynachválit. „Rozhodně toho nelituji. Stěna funguje dle našich představ,“ sděluje. Zařízení na jaře a na podzim v chalupě přitápí, v zimě tu pak udržuje teplotu nad nula stupňů Celsia.

Trombeho stěna využívá toho, že černá barva dobře pohlcuje sluneční záření. Tou musí být povrch stěny opatřen. Před ni je předsazena zpravidla skleněná průsvitná deska. Mezi nimi vznikne vzduchová mezera. Vzduch z interiéru do ní proudí spodním otvorem, horním pak proudí ohřátý vzduch zpět do domu.

Merxbauer není jediným plzeňským zástupcem, který letos prestižní ocenění E.ON Energy Globe Award získal. Jeho držitelem se stalo i samotné město Plzeň, které v kategorii obce vévodilo projektem s názvem Energ.etický terč. Zaměřuje se na energetické manažerství základních škol s cílem ovlivnit chování uživatelů budov, a to jak učitelů a zbylého personálu školy tak žáků. To by mělo snížit energetickou náročnost objektů. Autory vítězného projektu jsou pracovníci Odboru správy infrastruktury plzeňského magistrátu František Kůrka a Ladislava Vaňková.

Posláním celosvětové soutěže je zviditelnění projektů, které šetrně a ekologicky využívají energetické zdroje.