Žádný kolaps v ordinacích poliklinik, které za stávkující převzali službu, se však nekonal. Návaly nezaznamenaly ani na Železniční poliklinice, ani na poliklinice na Denisově nábřeží, ani v zařízení na Borech. „Sem tam někdo přijde z jiného obvodu ale nejsou to žádné návaly,“ uvedla lékařka Milena Poslední z Denisova náměstí, kde dopoledne kolem desáté zely čekárny praktiků téměř prázdnotou.

„Nekritizuji je za to, že zavřeli ordinace,“ uvedla důchodkyně na poliklinice na Doubravce, kde sloužila jen jedna praktická lékařka. „Když vidíte ty nahoře, na jaké peníze si přijdou, tak narozdíl od nich bych to lékařům přála. Kdejaký kopáč bez odpovědnosti má více než oni,“ komentovala seniorka požadavky lékařů na zvýšení finančního ohodnocení. Na stávkující lékaře se nezlobila ani seniorka Irena Vyletová, která přišla k praktické lékařce na Denisovo nábřeží. Je to podle ní pochopitelné, že chtějí lékaři více peněz. Těm však nejde jen o finance, kvůli kterým jsou jejich ordinace neprodejné, takže v některých místech praktici chybějí. Požadují stejně jako lékaři – specialisté zrušení limitů například na léky nebo některé zdravotní výkony, které pacientům doporučují.

„Koupil jsem si nový přistroj, takže je logické, že mám víc výkonů, ale pojišťovna to neuznala, tak jsem musel platit pokutu, že jsem limit překročil. Přitom jsou na tyto prohlídky odhalující zelený zákal fronty,“ uvedl jeden z očních lékařů.

Podle Jana Jelínka ze Sdružení praktických lékařů je příjem soukromého lékaře nižší než praktika v zaměstnaneckém poměru, který je 36 tisíc korun měsíčně. „To je světová rarita, protože lékař musí být hodnocen i za podnikatelské riziko,“ dodal Jelínek.

Jak uvedl, průměrný měsíční hrubý příjem lékaře je necelých 100 tisíc korun, z čehož ale lékař musí platit kromě jiného sestru a nájem ordinace.

Požadavky lékařů

Praktici dostávají za každého pacienta nejméně 36 korun za měsíc. Protestem si chtěli vymoci zvýšení této základní kapitační platby na 55 korun. Zároveň chtěli také zvýšit hodnotu bodu, kterými se hodnotí zdravotní výkony z 92 haléřů na jednu korunu. Tím by se příjem ordinace zvýšil zhruba o 40 procent.