„V Úzké ulici se jedná vlastně o dva domy, které spolu sousedí. V roce 2002 je poškodila povodeň. Objekty měly být strženy, ale podařilo se tomu zabránit. To, co se s nimi bude dít, je teď závislé na soukromém majiteli domů,“ vysvětluje plzeňský památkář Petr Domanický.

Jeho slova potvrzuje také vedoucí odboru památkové péče plzeňského magistrátu Petr Marovič. „Na objektech jsme hned po povodních provedli zajišťovací práce. Udělat je toho však potřeba mnohem více,“ sděluje. Domy prý potřebují nový krov i celou střešní krytinu. Nehrozí prý, že by se v blízké době zřítily, ale jsou ve velmi špatném stavebně technickém stavu. Podle Domanického tkví největší význam staveb ve dvou faktech. „Cenné jsou architektonicky. Současná podoba je ovlivněna neoklasicismem a vznikla na přelomu 18. a 19. století. V jádru jsou ale domy barokní a možná ještě starší. Zachovaly se v nich černé kuchyně i barokní krovy. Druhou věcí pak je, že tvoří důležitou součást drobné předměstské zástavby, která se v takovém rozsahu dochovala v podstatě jako jediná ve městě,“ dodává Domanický.

Majitel objekt nevyužívá. „Budeme s ním v blízké době jednat a pokusíme se domluvit, co se bude dít dál. Nabídneme vlastníkovi jak technické rady, tak finanční příspěvek. Každopádně chceme, aby se, pokud možno v tomto roce, začalo s opravami,“ říká Marovič s tím, že pokud se domluva nezdaří, přistoupí památkáři k takzvaným přikazovacím pracím. Těmi mohou majitele dle zákona přinutit k opravám. „To je ale krajní varianta. Snad jí nebude zapotřebí,“ doufá.

Vzácný altán má na kahánku

Takzvaná Kleisslova vila stojí v Plzni od sedmdesátých let devatenáctého století. Nechal si ji vybudovat společně s dělnickou kolonií plzeňský podnikatel Jan Kleissl. Na zahradě, která dům obklopuje, se nachází ještě dvě hospodářské budovy a altán. A právě ten je na pokraji zániku. „Je na tom velmi špatně. Mělo by se s ním začít něco dělat co nejdříve,“ zdůrazňuje Domanický. Problém je v tom, že po Kleisslově smrti byl pozemek rozdělen mezi tři majitele. „Nedávno se objevil člověk, který měl o celý areál zájem. Získal jej, ale bohužel právě bez altánu. Jeho vlastník jej zarytě odmítá prodat, ale sám ho neudržuje,“ sděluje důvody neutěšeného stavu menší stavby Marovič. Ostatní budovy areálu současný majitel vzorně opravuje.

Altán přitom představuje v Plzni unikát. „Ve městě je spousta zahradních altánů, nevím ale o žádném, který by byl takto řešen,“ vysvětluje Domanický.

Stavba podle něho vůbec nepůsobí jako pavilonek pro městské prostředí. Spíše prý připomíná zmenšeninu altánku ze zámeckého parku.

Další zvláštnost spočívá v tom, že stavba je dvoupodlažní a ještě donedávna se v ní nacházelo vzácné schodiště. To se bohužel před několika lety zřítilo. To, že se nezřítil celý altánek, je dle Domanického slov jen kvůli tomu, že před několika lety se podařilo památkářům alespoň opravit střechu.