„Původně jsme počítali s náklady na projekt kolem tří milionů, ale díky internetové aukci, kterou kraj využívá, se cena dostala na 1,7 milionu korun,“ pochvaluje si krajský radní pro investice Martin Zrzavecký (ČSSD).

Novostavba přijde přibližně na osmdesát až sto milionů a kraj by ji měl plně hradit ze svého rozpočtu. V areálu budou mít záchranáři kromě výjezdového stanoviště také garáže, zázemí pro personál, školicí místnost a především moderní centrální dispečink pro celý kraj. „Studii, kterou si hejtmanství nechalo zpracovat, jsme připomínkovali, kraj některé naše náměty využil. Sice jsem chtěl prostornější autodílnu, ale to nakonec nešlo,“ podotkl ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Roman Sviták. V novém bude mít totiž záchranka o něco menší dílnu než dosud, i tak zde ale bude možné provádět běžnou údržbu sanitek a jejich menší opravy.

Hejtmanství také počítá s tím, že se mu podaří získat z evropských dotací pro záchranáře 30 až 40 milionů na kompletní softwarové vybavení, navigační a komunikační systémy. A kdy by se mělo začít stavět? „Teď se bude kreslit projekt, pak začneme řešit územní rozhodnutí a stavební povolení. Samotná stavba podle našich předpokladů začne ve druhé polovině roku 2011,“ doufá krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD).

Krajská záchranka nyní sídlí v nevyhovujících prostorách v ulici E. Beneše. „Pro personál a řidiče je to letitý problém a všichni už by si odpovídající zázemí zasloužili,“ uvedl Sviták. V areálu bývalých kasáren už má kraj část pozemků ve svém vlastnictví a o převodu zbývajících vyjednává. „Máme od státu přislíbený odprodej,“ dodal hejtman Milan Chovanec (ČSSD).

Sanitky budou vyjíždět z nového sídla samostatným vjezdem přímo na hlavní silnici a budou mít upravenou přednost v jízdě.