„Představovali jsme si alespoň pět procent," řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů v Plzeňském kraji Jindřich Brabec.

Připomněl, že podle původní dohody odborů s vládou mělo být zvýšení vyšší než tři procenta. „Příští rok budeme vyvíjet snahu, aby zvýšení platů bezpečnostních sborů a dalších státních zaměstnanců bylo větší než letos," slíbil Brabec.

Tři procenta dostali hasiči, policisté či zaměstnanci finančních úřadů. „Od listopadu se všem hasičům zvýšily základní tarify o tři procenta. Jedná se o stejné procento a stejný způsob zvýšení jako u zbytku státní správy. Od ledna se základní tarify již zvyšovat nebudou," sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Pavla Jakoubková.

Průměrný plat
• Finanční úřad pro Plzeňský kraj (leden až září 2015) – průměrný měsíční hrubý plat je 27 200 Kč
• Hasičský záchranný sbor PK – průměrný příjem je 34 549 Kč
• Policie ČR 32 908 Kč
• Fakultní nemocnice Plzeň – k 30. 9. 2015 činí průměrný plat lékařů 76 075 Kč, všeobecných sester 33 663 Kč
• Magistrát města Plzně – průměrný plat zaměstnanců je ke 30. 6. 2015 29 763 korun 

Platový tarif (tj. plat stanovený platovou třídou a počtem let započitatelné praxe) může zvýšit pouze vláda svým nařízením. „Co se týče navýšení ostatních složek platu, například osobní příplatek, tam záleží na schválení státního rozpočtu a schválení systemizace služebních a pracovních míst, podle které se pak stanoví rozpočtový limit pro platy. Rozpočtový limit má ve své gesci Generální finanční ředitelství," uvedla Michaela Hošťálková, mluvčí Finančního úřadu pro Plzeňský kraj.

Zatímco policisté, hasiči, daňoví úředníci nebo zaměstnanci plzeňského magistrátu dostali přidáno už od listopadu tři procenta, tak lékaři a sestry Fakultní nemocnice Plzeň budou mít na výplatní pásce více peněz od prvního ledna. Na druhou stranu se jejich plat zvýší nikoliv o tři, ale o pět procent.

Zvýšení platů ve veřejném sektoru o tři procenta vyjde státní pokladnu tento rok (listopad a prosinec) na 660 milionů korun. Za celý rok 2016 pak čtyři miliardy Kč.

Plošné přidávání ve veřejném sektoru odmítají firmy. Prosazují, aby byl růst platu spojen s kvalitou výkonů.

Opoziční politici zase kritizují, že v dobách ekonomického růstu měla vláda šetřit a myslet na horší časy.

Také loni se ve veřejné sféře zvyšovaly platy už v listopadu. Tehdy šlo o 3,5 procenta.