Češi totiž vyhlášením státního smutku uctí památku stovky obětí pádu polského vládního letounu v Rusku, při níž zahynul i prezident Polska Lech Kaczyński.

Konkrétní doporučení k průběhu smutku česká vláda projednat vydá až v úterý.

Na detailní informace netrpělivě čekají pořadatelé rallye Šumava. „Uvidíme, co vláda řekne. Fotbalové nebo hokejové zápasy se dají přesunout, u rallye je to nemožné. Pokud se ale v sobotu nebude moci závodit, jsme připraveni jet jen v pátek,“ tvrdí ředitel závodu Jiří Valenta. Když zákaz nepřijde, dodrží pořadatelé alespoň pietu. „Vyhlášení výsledků bude bez jakýchkoliv oslav,“ dodal Valenta.

V sobotu se nemusí uskutečnit zápasy nejvyšší fotbalové a hokejové soutěže. Právě v sobotu přitom měla Viktoria Plzeň hostit před televizními kamerami fotbalisty Jablonec. „Pokud se zápas skutečně odloží, s největší pravděpodobností budeme hrát v neděli. Čas by záležel na dohodě s televizí,“ řekl tiskový mluvčí Viktorie Plzeň Pavel Pillár. Nižších soutěží by se změny termínů týkat neměly.

Jisté zatím je, že zůstanou uzavřená kasína. Podle zákona se totiž během státního smutku nesmí provozovat hazardní hry. „Zákon hovoří jasně. V sobotu zavřeme,“ řekl Deníku provozovatel jednoho z kasín na Domažlicku. Respektuje to i majitel domažlické herny Petr Bočan. „Nechám otevřenou jen restauraci, sázkovou kancelář uzavřu. Jen musím zjistit, zda se nařízení týká i videoterminálů. Pokud ano, samozřejmě je vypnu,“ řekl Bočan.

Není ani jasné, zda se bude v den státního smutku promítat v plzeňských kinech. „Rozhodovat bude centrální vedení. Vědět to budeme až během úterý,“ uvedl generální manažer plzeňského CineStaru v OC Olympia Rudolf Jastraban. „Samozřejmě, že pokud vedení uzná, že by bylo nevhodné promítat, přizpůsobíme se a sály budou zavřené,“ doplňuje Jastraban.

Změny v programu nechystá Divadlo J. K. Tyla v Plzni. „Žádný pokyn ke zrušení představení divadlo zatím nedostalo. Samozřejmě ještě zvážíme, jakým způsobem oběti tragédie uctíme,“ doplnila tajemnice uměleckého provozu divadla Eva Sudová.