„Ministerstvo zatím poslalo příspěvek na první čtvrtletí, což je částka kolem čtyřiceti milionů. Víc ne,“ potvrdil vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Jaroslav Vejprava s tím, že celkem by mělo od státu přijít 135 milionů korun. „Tak to stojí v memorandu, které podepsaly kraje, ministerstvo a České dráhy,“ doplňuje. Podle něj navíc hejtmanství nemá povinnost doplácet za stát chybějící peníze. „To, co nepošle ministerstvo nám, nepošleme my Českým drahám. Ty mají v ruce ´černého Petra´,“ upozorňuje Vejprava.

České dráhy (ČD) však trvají na tom, že vlaky odjezdí jen to, co si kraj objedná a zaplatí. „Smlouvu máme s krajem, takže pokud ten ví, že nemá zdroje peněz, musí zredukovat linky on,“ oponuje regionální mluvčí ČD Radka Pistoriusová.

Kraje a stát uzavřely desetiletý dodatek smlouvy s ČD v listopadu 2009. Jestliže nyní ministerstvo zbývající peníze nepošle, bude hejman Milan Chovanec (ČSSD) chybějící prostředky na letošní provoz hledat v rezervách. „Bylo by to složité, ale jízdní řády jsou vytištěné, vlaky objednané a lidé s nimi počítají,“ podotýká Chovanec.

Za objednanou železniční dopravu v letošním roce má hejtmanství drahám zaplatit z vlastního rozpočtu více než 380 milionů korun, dalších 135 milionů měl kraji poslat stát. Že by dráhy své peníze nedostaly, neměly na vypravení vlaků, a opravdu se tak musely měnit jízdní řády v polovině roku, se prý dosud v historii nestalo. „Považujeme to za krizový stav, který snad nenastane. Taková věc se navíc nedá vyřešit za týden,“ dodává mluvčí ČD.

Rada kraje už také schválila rozsah dopravy pro příští rok. „Pokud by stát nedal nic, museli bychom do měsíce či dvou vytypovat tratě, které bychom v příštím roce zrušili,“ varuje hejtman. Kterých linek by se taková redukce týkala, však nechce ani předjímat.

První na řadu by však zřejmě přišly ty trasy, kam kromě vlaků jezdí i linkové autobusy. Hejtmanství je navíc připraveno o své peníze bojovat u soudu. „Pokud by neměla platit dohoda, kterou podepsal tehdejší ministr dopravy a nikdo ji nezrušil, tak co jiného by mělo platit?“ kroutí hlavou hejtman.

Stížnost nebo žalobu by v tom případě podávaly všechny kraje společně prostřednictvím Asociace krajů ČR. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) bude s předsedou asociace Michalem Haškem (ČSSD) jednat dnes.