„Nebyl vyhlášen krizový stav, protože k němu nebyl důvod. Není tedy zákonný nárok na odškodné od státu.“ řekl Chovanec. „Až opadne voda a budou vyčísleny škody v obcích, budeme jednat se starosty,“ dodal hejtman. Občané tak mohou náhradu vymáhat jen na pojišťovně, pokud ovšem měli sjednané pojištění.

V Plzeňském kraji dosáhlo hned několik toků třetího povodňového stupně, například Střela, Úslava, Klabava nebo Úterský potok. Nejhorší situace byla na Mži, v pátek v noci se totiž naplnila hracholuská přehrada, takže vodohospodáři nemohli nijak kontrolovat odtok Mže. Voda se rozlila do luk a polí v Radčicích, Křimicích a na Roudné. Zaplavila zejména zahrádkářské kolonie a také některé chaty přímo pod hrází.

Pojišťovny přijímaly první hlášení už během víkendu, největší nápor však očekávájí, až voda zcela opadne a majitelé vyčíslí škody. „K oznámení by klienti měli mít pro mobilního technika k dispozici fotografickou dokumentaci a seznam poškozených věci s uvedením ceny, stáří, případně doklady a účty. Těmito připravenými dokumenty mohou urychlit likvidaci své škody,“ radí Václav Bálek z Allianz pojišťovny. V souvislosti s povodněmi očekává tato pojišťovna zhruba 500 škod s plněním kolem deseti milionů korun, prozatím jich klienti ohlásili asi stovku.

Velmi podobně jsou na tom i další pojišťovny. Například na Tachovsku se do pondělního poledne na pojišťovnu Kooperativa obrátilo zhruba třicet lidí se zatopenými sklepy a zahrádkami.

Pomoc občanům přislíbil i místostarosta Stříbra Pavel Plánka. „Komunikovali jsme s lidmi už během povodní a dohodli se, že jim poskytneme pomoc, až voda ustoupí,“ uvedl Plánka. Na obec se zatím obrátilo jen několik lidí. „Kdyby voda vystoupala o takových dvacet centimetrů výše, bylo by to mnohem horší. Například paní, která bydlí blízko vody, jsme už půjčili vysoušeč a zajistili dříví na topení,“ doplnil místostarosta.

Na Plzeňsku se už situace zklidnila, i na odtoku z Hracholusek v pondělí odpoledne hladina klesla na druhý povodňový stupeň. Přesto zaplavenými místy stále projíždí hasiči a kontrolují opadávající vodu. „Projedeme to tu tak ob hodinu. Občas tu potkáme lidi, kteří přijdou zkontrolovat třeba zahrádku. Dost ale hazardují, protože proud je někde ještě dost silný,“ řekl velitel hasičů z Plzně–Skvrňan Vlastimil Malina, který v terénu strávil celý víkend.

Naposledy také v pondělí zasedala krajská povodňová komise, která odvolala druhý, tedy pohotovostní stupeň v regionu. „Všechny řeky jsou již pod kontrolou. Ze všech scénářů, které se nabízely, a že některé byly opravdu hrůzostrašné, dopadla povodeň ideálně,“ podotkl hejtman.

Komise také schválila mimořádnou manipulaci na přehradách Hracholusky a České údolí v Plzni–Liticích tak, aby došlo k rychlejšímu odtoku vody z polí.

Fotogalerii a videa najdete ZDE.