Nejvíce hříšníků zůstává v krajské metropoli. „V Plzni si řidičský průkaz musí vyměnit ještě téměř osm tisíc lidí," sdělil vedoucí plzeňského registru řidičů a vozidel Jiří Marek. Už teď je jasné, že takový počet průkazů úřad do konce roku vyměnit nestihne. „Určitě je to problém. My jsme schopni vyměnit dva až dva půl tisíce průkazů za měsíc. A jestliže jich do konce roku máme udělat skoro osm tisíc, tak je evidentní, že se na všechny nedostane," vysvětlil Marek.

Ten po zkušenostech z minulých let očekává, že nejvíce lidí přijde skutečně až na poslední chvíli, tedy v prosinci. Tito opozdilci však riskují, že se v lednu ocitnou bez řidičáku. „Průkaz se vyrábí tři týdny, a to znamená, že řada lidí si jej do konce roku vyzvednout už nestihne," upozorňuje Marek. Druhou věcí je to, že lidé o výměnu jednoduše nemají zájem. „Myslel jsem, že v září se to aspoň trochu zlepší, ale realita je taková, že lidí chodí stále méně. Jestli teď vyměníme tak pět set průkazů za měsíc, tak je to hodně," doplnil Marek. Podle statistiky navštívilo plzeňský registr od ledna do srpna pouhých šest tisíc řidičů.

Podobný nezájem jako v Plzni evidují například i v Kralovicích na severním Plzeňsku. „Fronty se tady rozhodně netvoří. V úředních hodinách přijde tak 60 až 80 lidí, ale velkou část z nich tvoří řidiči, kteří jdou na úřad kvůli průkazu profesní způsobilosti," sdělil vedoucí odboru dopravy Jaroslav Černo. Doplnil, že u nich zbývá vyměnit ještě kolem devíti set průkazů.

Motoristy bez platného dokladu však čekají nepříjemné sankce. „Automaticky to neznamená ztrátu řidičského oprávnění. Nehrozí tedy fakt, že by majitel starého průkazu musel znovu absolvovat autoškolu. Řidič ale musí počítat s pokutou do 2000 korun na místě a do 2500 korun ve správním řízení," řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

V současnosti jsou platné dva typy průkazů. Ty po vzoru evropských společenství, které vypadají jako kreditní karta, a ty vydané do 30. dubna 2004, které jsou platné do konce roku. V tuzemsku jich zbývá vyměnit téměř půl milionu. Výměna je bezplatná.