O stavbě supermarketu Penny Market, který rozhádal Starý Plzenec na dva nesmiřitelné tábory, rozhodnou lidé v místním referendu. Městský úřad totiž schválil návrh přípravného výboru na konání referenda, pod nějž se podepsalo zhruba 950 obyvatel. Termín hlasování stanoví zastupitelstvo na červnovém zasedání.

„Chceme se sejít se zastupiteli ještě před veřejným zasedáním a říct jim, aby neměnili otázku, o které se bude hlasovat, a termín referenda, jež chceme uskutečnit s krajskými volbami v příštím roce," vysvětlil člen přípravného výboru Jan Kotora.

Staroplzenečtí by měli odpovědět ano či ne na to, jestli souhlasí s tím, aby zastupitelstvo a rada města podnikly veškeré kroky k zabránění výstavby obchodu o prodejní ploše větší než 200 m2 v blízkosti ZŠ ulic Nádražní, Radyňská, Nerudova a Jiráskova. „Jsme obviňováni ze spolčení s opozicí, ale není to pravda. Chceme zabránit výstavbě jakéhokoliv supermarketu, nejen Penny Marketu," řekl Kotora.

Souhlas zastupitelstva by měl být formalitou. Rada města mu totiž letos v únoru doporučila buď vyhlásit místní referendum, nebo opakovat neplatné hlasování o směně pozemků, které developer A+R zastupující obchodní řetězec potřebuje pro vjezd k obchodu. A o směně městských pozemků za ty pro developera se nehlasovalo, stejně tak ani o referendu.

Starostka Starého Plzence Vlasta Doláková neřekla, jestli podpoří referendum. „Můj jeden hlas nehraje roli. Rozhodne 17 hlasů zastupitelů, přičemž alespoň devět musí být pro," konstatovala.

Ani podle zákona by referendum o supermarketu nemělo nic odvrátit. Pokud se výboru podaří posbírat dostatek podpisů a splnit všechny formální podmínky (což se v případě Starého Plzence stalo), zastupitelstvo musí vyhlásit místní referendum. Pokud ho přesto nevyhlásí, může se přípravný výbor obrátit na soud. Naposledy se tak stalo před pár týdny v Jihlavě, kde Krajský soud v Brně rozhodl o referendu o spalovně.

Spory mezi odpůrci a příznivci supermarketu hýbají městem od loňského listopadu, kdy developer A+R požádal o směnu pozemků s městem. Stavět chce ve středu Plzence, kde dnes stojí obchod ENAPO. Odpůrci stavby mají největší obavy z vlivů na dopravu. Dále argumentují tím, že se stavba do středu města nehodí. Vedení města oponuje, že podle územního plánu jsou pozemky určeny ke komerčnímu využití.