Slouží jako alternativa pro podání jakéhokoliv oznámení, které snese odklad. Využít jej lze od 8 do 22 hodin ve všech případech, kdy není s ohledem na život a zdraví nutné kontaktovat bezplatnou linku 158.

Oznamovateli je v něm vytvořeno soukromé a diskrétní prostředí. „Lidé ho mohou využít v záležitostech, kdy se sami stali obětí trestného činu a z nejrůznějších osobních důvodů je pro ně nevyhovující dostavit se na policejní služebnu. Z tohoto místa však mohou oznámit i jakékoliv protiprávní jednání, o kterém se dozvěděli či byli jeho svědkem,“ vysvětlila krajská policejní mluvčí Pavla Burešová.

„Jsem velmi rád, že Policie České republiky využívá nové technologické možnosti při komunikaci s občanem. Služby, které Pol Point nabízí, nejsou náhradou za činnosti, které Policie České republiky vykonává na policejních služebnách. Pol Point vnímejme čistě jako doplnění stávajících obvodních oddělení či policejních stanic, jako novou možnost pro komunikaci s těmi, kteří se nechtějí či nemohou na policii osobně dostavit nebo vnímají tuto variantu kontaktu s policií jako komfortnější a rychlejší,“ uvedl při otevření staroplzeneckého Pol Pointu krajský policejní ředitel Petr Macháček.

Městská policie Plzeň. Ilustrační foto
Další drama v životě strážníků. Oživovali muže zaklíněného hlavou ve dveřích

Kromě Starého Plzence jsou Pol Pointy v Plzeňském kraji umístěny v Městě Touškově, na Folmavě, ve Zbirohu a v Plané na Tachovsku.

Návštěva Pol Pointu nevyžaduje po oznamovateli žádné nároky. Před vstupem si občan zazvoní na zvonek u vchodových dveří a následně mu je umožněn vstup do místnosti. Ta je vybavena výpočetní technikou a kamerami pro nahrávání úkonů, o čemž je oznamovatel hned na úvod poučen policistou, který se videokonferenčně připojí. Je pouze na oznamovateli samotném, kdy se rozhodne rozhovor s policistou ukončit a z Pol Pointu bude chtít odejít. „Policista, který s oznamovatelem hovoří, může bezodkladně provádět příjem oznámení a rovněž tyto úkony dokumentovat. Přijaté oznámení následně obratem postoupí příslušnému policejnímu orgánu k dalšímu šetření, aniž by oznamovatel musel cokoliv podepisovat – vše je nahráváno a přiloženo ke spisu,“ popsala Burešová, jak Pol Point funguje na straně policie.