Architektonická soutěž se uskutečnila před dvěma lety. Autor vítězného návrhu František Štáfek v současné době zpracovává územní studii pro střed města. „Na jejím základě vznikne nové uspořádání centra, které se bude postupně realizovat. Přípravám územní studie předcházely maratony jednání s architektem a vlastníky dotčených nemovitostí,“ vysvětluje starosta Starého Plzence Jan Eret.

V první etapě hodlá město upravit okolí sokolovny. „Chceme, aby v zahradách za domy ve Smetanově ulici zakrytými plechovým plotem vznikl poměrně rozsáhlý park. Jeho součástí se stane i stávající hřiště na házenou. Rádi bychom vytvořili průchod k mateřské škole, aby se děti dostaly do parku nejkratší cestou. Zvažujeme, že park bude přístupný v určitém režimu,“ dodává starosta s tím, že tato část proměny centra by mohla být hotová do tří let.

Zdroj: Deník/Veronika Krátká

Záměrem města je do budoucna zbourat některé z domů za plechovým plotem, které jsou z velké části jeho majetkem. Na protější straně Smetanovy ulice, kde je teď prašné parkoviště, by měl vzniknout takzvaný špalíček s galerií, muzeem a komunitním centrem. Proměna čeká i prostor nad historickou radnicí, kde je v plánu náměstí s navazujícím průchodem do Smetanovy ulice.

„Už se těším, až ty ruiny půjdou k zemi a celé to tady prokoukne. Tohle je ostuda. Ale je jasné, že to potrvá a také to bude něco stát,“ komentuje záměr města Alena Sedláková, která pravidelně nakupuje ve stánku na parkovišti v centru.

V ulici Jakuba Jana Ryby je celá alej rozkvetlých sakur
Plzeňské ulice rozzářily květy sakur. Podívejte se na záplavu růžové krásy

Demolice čeká také stávající budovu městského úřadu ve Smetanově ulici. „V centru vyrostou nové obytné domy s obchody a s podzemními garážemi a také dům s pečovatelskou službou,“ připomíná Jan Eret s tím, že současné vedení města se snaží v rámci proměny centra navázat na práci svých předchůdců. „Je to běh na dlouhou trať. Úpravy musíme rozdělit na etapy a než bude vše hotovo, uplyne několik volebních období. Předpokládá se, že město zainvestuje do veřejných projektů a parkových úprav. Na realizaci bytových domů a obchodů se může podílet soukromý investor,“ uzavírá starosta.