Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: Deník

Ve druhé polovině 10. století tam byla postavena rotunda sv. Petra a Pavla, ve 14. století pak Karlem IV. královský hrad Radyně. Obě stavby dodnes lákají do Starého Plzence davy turistů.

Milovníky historie a přírody také navíc potěší tři naučné stezky (NS) vedoucí městem a jeho malebným okolím.

Nejnovější z nich je Skalní cesta, která své návštěvníky provede Radyňskou vrchovinou a představí jim skalní vyhlídky či obnovené studánky. Stezka je dlouhá přes tři kilometry, začíná a končí na parkovišti pod Radyní.

V roce 2013 vybudovalo Občanské sdružení Hůrka a Radyně, spolek pro zvelebování historických a kulturních památek ve Starém Plzenci, z evropských dotací NS Stará Plzeň a kupci. „Má třináct zastavení s informačními tabulemi a představuje život středověkého kupce na řezenské cestě,“ řekla Deníku předsedkyně spolku Jitka Sutnarová s tím, že stezka vede z náměstí a pokračuje ke kostelu Narození Panny Marie, kolem základů kostela sv. Kříže k rotundě sv. Petra a Pavla a končí na místě bývalé západní brány. „Každá tabule je doplněna interaktivním prvkem pro děti. Zhruba v polovině stojí altán se středověkou hrou na vlka a ovečky, což je u dětí velice oblíbená hra,“ uvedla Sutnarová. NS je označena zeleným čtvercem se šikmým zeleným pruhem, pod kterým je symbol podkovy, a její celková délka je zhruba 3,5 kilometru.

Nejstarší NS Kolem Starého Plzence byla založena již v roce 1976 a turisty provádí mj. po významných historických a přírodních památkách ve městě. NS začíná i končí na náměstí ve Starém Plzenci u kostela sv. Jana Křtitele a je dlouhá deset kilometrů.