Lidé se ochlazují pocením, pes ale potní žlázy nemá. Navíc má hustou srst, takže se může přehřát dříve než člověk. Aby se předešlo návštěvě veterináře, lékaři doporučují hlavně dostatek vody a stín, kam se může zvíře schovat. Volně žijící zvířata si stín najdou sama, ostatní jsou odkázáni na takové podmínky, které jim připraví člověk.

„Rozhodně bych na procházky chodil ráno nebo večer, kdy není takové horko. Zároveň bych psa nezatěžoval dlouhými vycházkami a omezil jakoukoliv zátěž či námahu. Ježdění na kole, kdy zvíře běží za páníčkem, není vhodné,“ řekl nám plzeňský veterinář Jiří Ruml.

Teploty nad třicet stupňů Celsia nedělají dobře kardiakům, starším nebo obézním psům. „V ordinaci je několik psů na kapačkách,“ doplnil Ruml.

„Chodím psy venčit večer k řece. Vodu milují. Doma na dvoře máme v zemi zakopané vany, takže když potřebují, osvěží se nebo je kropíme hadicí,“ řekla nám majitelka osmi psů různých ras Zuzana Sedláčková z Koryt. „Mám štěně čínského chocholatého psa, a protože je bez chlupů, tudíž bez přirozené ochrany, musím ho mazat krémem s vysokým faktorem. Eventuálně mu obléknu tričko, ale to nemá rád. Většinou ho v takovém počasí nechám doma, protože by se mohl spálit,“ vysvětlila Sedláčková.

Vzít svého miláčka na projížďku autem je riskantní. Teplota ve vozidle může během hodiny vystoupat až na šedesát stupňů Celsia. „Letos ani v loňském roce jsme žádné tragické případy z přehřátí nezaznamenali. Myslím si, že majitelé jsou opatrnější,“ domnívá se kralovický veterinář Otakar Bukač. „Samozřejmě, že psi v horku bývají línější. Ale na druhou stranu jsou nevyzpytatelní. Klidně si lehnou na sluníčko, hodně lidí se psem odjede na dovolenou do Chorvatska a psi si to tam v horku a slané vodě užívají. Dokáží se adaptovat,“ dodal Bukač.

Příznakem přehřátí bývá zrychlený a namáhavý dech nebo zvýšená teplota. „Určitě mu pomůže mokrý ručník na tělo nebo osprchování. U dlouhosrstých plemen musíme srst rozčesat nebo vysušit, aby nesplstnatěla. Pokud studená koupel nepomůže, obraťte se na odbornou pomoc,“ varuje Ruml.

Zapomínat by páníčkové neměli ani na psí tlapky, které se mohou poškodit na rozpáleném betonu, dlažbě či rozehřátém asfaltu. Ve vybavení správného majitele by neměly chybět ani přípravky na hubení blech, které se v tomto období množí. Vyskytnout se mohou i průjmy. „Buď infekční nebo ze zkaženého jídla,“ řekl závěrem Ruml.