„Už nás nebavilo se dívat, jak některé staré nepoužívané výlohy hyzdí město. Proto jsme rozhodli, že z nich uděláme místo pro prezentaci umělců všeho druhu,“ vysvětluje Lukáš Zemen, který projekt organizuje společně s Romanem Sedláčkem a Petrem Svobodou.

Nápad vznikl před dvěma lety. „Přišel s tím kamarád, protože něco podobného viděl v zahraničí. V březnu jsme založili občanské sdružení a začali jsme s vyhledáváním vhodných míst,“ sděluje Zemen.

Jako první padla volba právě na dům v Solní ulici vedle kasina. Svá díla tu vystavuje Plzeňan přezdívaný Biger. Další výklady by se měly dočkat zvelebení v blízké době. Během čtrnácti dnů se výzdoba objeví na jednom z objektů na náměstí Generála Píky. „Tady počítám se spoluprácí se čtyřmi fotografy, kteří nafotí jedno plzeňské téma, každý z jiného úhlu pohledu,“ dodává Zemen. Každá z výloh bude na jedno téma. Zatím mají organizátoři v plánu zapojit jich osm. V regionálním muzeu v Nečtinech na severním Plzeňsku pak budou postupně jednotlivé výstavy rovněž k vidění. „Chceme vytvořit databázi umělců, kteří se do projektu zapojí. Nikoho jsme nekontaktovali, všichni se ozývají sami. Zájem je poměrně velký,“ konstatuje.

Umělci si podle něho pochvalují, že jejich díla jsou konečně na očích. „Mladí výtvarníci většinou mají pouze malé výstavy, které jsou někde zastrčené. Tady mají možnost oslovit širokou veřejnost. Je velká pravděpodobnost, že jejich díla uvidí větší počet lidí. I proto jsme začali na jednom z frekventovaných míst v centru Plzně,“ doplňuje. Některé exponáty lze i zakoupit prostřednictvím našeho webu www.streetgallery.eu

Pro kolemjsoucí by to zase mělo být zpestření, které nebývá úplně běžné. „Výhoda je, že nikoho k ničemu nenutím. Nenutím lidi platit vstupné a nenutím je si prohlédnout všechno. Mohou tady vidět i díla, která běžně dostupná nejsou,“ podotýká.

Základem je domluva s majiteli. „Oslovili jsme jich několik. Týkalo se to výloh, které nám přišly nejzanedbanější. V mnoha ohledech jsme ale narazili na problém, kterým byl vysoký nájem. V případě, že získáme dotace, zaměříme se ale i na ně,“ uvedl. Prostřednictvím mailu již dostal řadu ohlasů. „Jsou kladné, zatím jsem se nesetkal s ničím negativním,“ dodal.