Do čela obvodu v letošních komunálních volbách kandiduje současný starosta Radislav Neubauer (ČSSD), oba jeho místostarostové David Procházka (ANO) a Radoslav Škarda (TOP09), bývalá starostka i místostarostka Jaroslava Maříková (Občané patrioti) či rovněž bývalý starosta Jiří Strobach se svým čerstvým hnutím Nová Plzeň s Jiřím Strobachem.

Do čela trojky chce i někdejší radní obvodu Robert Kaše. Toho kdysi ČSSD exemplárně vyloučila, proti čemuž se ohradil a socialisté ho museli přijmout zpět. Vzápětí však z ČSSD odešel sám a teď kandiduje do čela trojky jako lídr Strany soukromníků ČR.

Strobach i Maříková bývali oba členy ODS a trojku spolu vedli. Pak převážily osobní antipatie. Maříková iniciovala prošetřování „nepravostí“ při stavbě Škodalandu z dob Strobachovy éry, jeho trestní stíhání včetně stíhání úředníků obvodu ale bylo zastaveno.

Ve čtvrtek ráno asistovali v Plzni hasiči záchranářům, kteří se potřebovali dostat za seniorkou se zdravotními potížemi.
Seniorka potřebovala pomoc, museli k ní oknem

Právě Strobach na trojce při posledních komunálních volbách vyhrál, jenže se proti němu všichni spojili a koalice ČSSD, ANO, TOP 09, ODS, Občanů patriotů a KDU-ČSL jej poslala do opozice.

Teď se Jiří Strobach vrací s novým hnutím, s nímž kandiduje nejen na trojku, ale i do dalších čtyř obvodů a na magistrát. A přichází s kontroverzním nápadem, protože chce v Plzni městskou hromadnou dopravu zadarmo. „Znamenalo by to navýšení nákladů z rozpočtu města jen o tři procenta,“ míní politik. Dnes město doplácí na veřejnou dopravu více než 800 miliony korun. A od 1. září budou jezdit zdarma děti mezi šesti až 15 lety, což schválila na návrh primátora Martina Zrzaveckého městská rada.

S kuriózním nápadem přichází i Robert Kaše. Má v plánu nechat vykopat část dlažby na náměstí Republiky v Plzni a zasadit tam stromy. „Tradiční lípy. A kde na náměstí konkrétně? To by se rozhodlo až po domluvě s občany,“ dodal Robert Kaše.

Ilustrační foto.
Do Plzně se chystají umělci, jimž stačí k vystupování ulice