Své zkušenosti s tím mají například ve Stodě, kde nutně potřebují opravit školu. Vzhledem k tomu, že se jednalo o náročnou rekonstrukci, město si stavební práce rozdělilo na několik etap. Každým rokem tak Stodští musí doufat, že dotaci dostanou. Letos se ovšem na ně štěstí neusmálo, takže žáci jsou v současné době rozmístěni do několika budov.

„Náklady na rekonstrukci školy jsou tak velké, že z našeho rozpočtu to sami neufinancujeme. Nezbývá nám, než apelovat na poslance a ministerstva a čekat, že tak potřebnou dotaci přece jenom dostaneme. V tomto případě jsme na ní prostě závislý,“ řekl starosta Stodu Jiří Vlk.

Podobně hovoří také starosta jihoplzeňského Bolkova Pavel Voráček. „Jsme malá obec s nízkým rozpočtem, takže bez dotace od kraje bychom neudělali nic. Že se nám ji ale podaří získat, není nikdy jisté. Letos nám ale kraj přispěl na rekonstrukci úřadu,“ uvedl bolkovský starosta.

Zástupci Plzeňského kraje jsou si problému vědomi a do budoucna se mu chtějí vyhnout. „Takzvanému leštění klik musíme zabránit. Tento systém není dobrý. Je špatně, že obce čekají na dotace jako smilování. Když jsem si prohlížel jejich rozpočty, zarazilo mě, že dvě na počet obyvatel srovnatelné obce měly úplně jiný rozpočet. Odlišný až o deset milionů korun,“ pozastavil se hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann.

Tento rozdíl mezi obcemi vzniká právě díky úspěšnosti v získávání dotací. „Rozhodně se musí najít jiný model,“ dodal hejtman.