Největší bolest působí obci už řadu let budova základní školy. Můžete popsat, v jakém je stavu?
Škola je jednoznačně největší kříž celé Tlučné. Budova je z roku 1896 a nachází se ve velice špatném stavu. Mimo jiné proto, že je kvůli dřívější hornické činnosti poddolovaná. Což se podepsalo zejména na její statice.

Mohou se děti ve škole vůbec učit?
Podle vyjádření krajské hygieny i statika to možné je, i když nebezpečné. Ve zdech i ve stropech se objevují velké trhliny. Stav školy je podle všech nutné řešit co nejdříve, je to více než akutní.

Jaké kroky tedy obec pro záchranu budovy už udělala?
Budova se zachraňovat nebude, protože by opravit šla velice těžko a když, tak nákladně. Do roku 1989, kdy patřila státu, na ni nikdo skoro nesáhnul. Teď je zřizovatelem obec a jediným řešením je postavit novou školu. Máme všechna povolení, veškerou dokumentaci, která je třeba. Jediné, co nám chybí, jsou samozřejmě peníze.

Kolik žáků vaši školu navštěvuje?
Máme přesně 550 dětí ve věku do 15 let.

Víte, kolik by celá nová budova stála?
Ano, stavba vyjde na 120 milionů korun. Otázkou zůstává, kde je seženeme.

Vím, že jste se v minulosti obraceli, na koho jste mohli. Čím to, že jste nepochodili?
Těžko říci. Jsem velice zklamaný postupem minulých krajských radní, kteří pomoc slibovali, ale nakonec všechno vyšumělo do ztracena. Kraj se staral hlavně o školy, které sám spravuje. Naše škola se řešila také v rámci vlády, když byla možnost získat peníze z Evropské unie. Z těch se ale nakonec stavěly akvaparky a podobné, pro někoho zřejmě mnohem důležitější stavby než školy.

Pohořeli vlastně i poslanci, kteří na Tlučnou upozorňovali ministra financí Kalouska.
Bohužel, je to tak. Všichni krajští poslanci, napříč politickým spektrem, mu posílali dopis. Odpověď nepřišla.

Jak to se školou vypadá teď, po volbách? Bude se nové vedení kraje snažit?
Jednali jsme s paní hejtmankou Emmerovou a ta slíbila maximální možnou podporu při řešení problému. Je to pro nás poslední šance, jak peníze z unie získat. Sociální demokraté měli ve volebních slibech hlavně školství a zdravotnictví, tak doufám, že se jich budou držet.

Pojďme k dalším plánům Tlučné do budoucna. Na co se chystáte?
Ve spolupráci s městem Plzní a náměstkem primátora Petrem Náhlíkem se připravuje například poměrně rozsáhlá cyklostezka, která povede z Plzně přes Vejprnice a nás až do Nýřan.

Na příští rok chystáme také výstavbu zhruba sto padesáti parkovacích míst, která budou rozmístěná po celé obci. Nejvíce pak u sídlišť.

Plánujete udělat také něco s plochou za tlučenskou kapličkou? Z té se už takové neupravené parkoviště vlastně stalo…
Z plochy se stalo především odstavné parkoviště kamionů. Firmy z Plzně je sem posílaly, aby tu řidiči zaparkovali a pak se vrátili do města. Takže teď je tam parkování zpoplatněné a do budoucna celé to prostranství chceme upravit.