Mimořádné komunální volby
• V Bohách se mimořádné volby konaly dvakrát kvůli účelovému přihlašování obyvatel,
• Drahkov volil 12. října 2012 poté, co se rozpadlo pětičlenné zastupitelstvo,
• Újezd nade Mží volil 13. dubna 2013 po rozpadu zastupitelstva 

Chodí dům od domu a lanaří lidi ke vstupu do komunální politiky. Starosta Vysoké Libyně Václav Kadavý chce předejít tomu, aby do říjnových obecních voleb šlo méně kandidátů, než je potřeba. Do obecních zastupitelstev musí usednout alespoň pět členů. Vysoká Libyně už pro jistotu schválila snížení počtu zastupitelů. Ve volebním období 2014 – 2018 jich místo devíti má být sedm.

„Horko těžko dáme dohromady i těch sedm lidí. Málokdo chce do zastupitelstva kandidovat, protože si nechce dělat zle v obci. Všichni chtějí jen kritizovat zvenku," řekl Kadavý. Sám podle svých slov do podzimních voleb už nepůjde. Má toho plné zuby. „Ne-ustále jsme bombardováni nesmyslnými připomínkami. Jeden z chatařů po zastupitelstvu chtěl vědět, jak budeme řešit to, že mu před chatou běhají myši. Kritizoval i projekt na chodníky, protože se mu zdál megalomanský. Chodníky tu přitom potřebujeme, protože lidé chodí po silnici a div že neuskakují před auty," vysvětlil své rozhodnutí starosta Vysoké Libyně.

„Ti kluci, kteří by do toho šli, v komunální politice ještě nebyli. A nebudou to mít lehké, protože je čeká dokončení mnoha rozpracovaných akcí," konstatoval starosta.

Za připomenutí stojí, že volební období ve Vysoké Libyni dokončí torzo zastupitelů. Postupně z něj totiž odešli tři členové. Nyní je tak šestičlenné.

Zatímco Vysokou Libyni řídí méně zastupitelů, v Drahkově naopak uvažují o zvýšení členů z pěti na sedm. Důvod? Podle starosty Jiřího Bíny obec nechce, aby se opakoval rozpad zastupitelstva před dvěma roky. „Jelikož nebyl náhradník, musely být vypsány nové komunální volby. Počet členů zastupitelstva totiž nesmí klesnout pod pět," sdělil Bína.

Ve hře je stále možnost, že zůstane pětičlenný sbor. V tom případě by o hlas voličů usilovalo minimálně jedno sdružení nezávislých. To by mělo tvořit pět kandidátů plus náhradník. „Asi ano. Ještě si to ale musím rozmyslet," odpověděl Bína na dotaz, jestli hodlá na podzim kandidovat.

Nedostatku kandidátů do komunálních voleb se neobává starostka Bohů Lenka Havlíčková. Naopak. „Obec je rozdělená na dva tábory a dá se očekávat, že oba postaví kandidátku. Zájemců bude dostatek," pověděla starostka obce, kde se konaly dvojí mimořádné volby.