Ve čtvrtek kolem deváté hodiny večerní totiž spadl z provizorní konstrukce, ze které se snažil na chodbu obecního úřadu pověsit poslední z řady obrazů místní umělkyně Jiřiny Andrlíkové. Při pádu z asi pětimetrové výšky utrpěl tak těžké zranění hlavy, že mu lékaři nedokázali pomoci.

„Je to strašné, každému, kdo to slyší, zatrne. Byl to velice pracovitý a oblíbený člověk,“ shodují se Příchovičtí. O obec se totiž Štych nezištně staral ještě před svým říjnovým zvolením do zastupitelstva.

Mezi obyvateli Příchovic se mluví i o tom, že starostova manželka i autorka obrazu Štychovi radily, aby nechal zavěšení až na druhý den. Žena mu podle informací Deníku měla dokonce říci, aby počkal na ráno, až mu podlážku opřenou mezi okenním výklenkem a zábradlím někdo podrží, a že jde domů, protože se nechce koukat, jak spadne. Na úřadě už tak zůstala jen účetní, která vyběhla na chodbu, když slyšela ránu.

„Muž utrpěl těžký úraz hlavy, byl v bezvědomí a záchranáři jej museli resuscitovat. Vrtulník jej přepravil v kritickém stavu do plzeňské nemocnice připojeného k přístroji, který udržoval jeho životní funkce,“ sdělila mluvčí krajské záchranné služby Lenka Ptáčková. V nemocnici starosta zraněním podlehl.

„Byl to muž činu, pracovitý a hodný člověk s dobrým srdcem. Myslím, že nás chtěl zavěšeným obrazem překvapit, až ráno přijdeme,“ svěřila se Deníku se slzami v očích místostarostka obce Pavlína Nohavová.

Část obce zalarmoval už přílet záchranářského vrtulníku, který kroužil nad Příchovicemi a hledal místo na přistání. Co se děje, se vyšla podívat na zahradu i Štychova rodina, která bydlí jen kousek od kulturního domu, kde je sídlo úřadu. Zprávu o neštěstí se ale Štychovi příbuzní dozvěděli až od místostarostky, která za nimi přispěchala. Záchranářům přiběhl pomoci i Štychův zeť, který je chirurgem, boj o starostův život byl ale marný.

Jiří Štych se stal příchovickým zastupitelem až loni na podzim, kdy jej do čela obce vyzdvihl největší podíl hlasů. Byl dlouholetým členem příchovického sboru dobrovolných hasičů, jedním ze zakladatelů a zároveň prezidentem místního Billiard clubu. Dlouhá léta se snažil pro obec dělat, co se dalo. Opravil například kapli na návsi i kapličku svaté Anny nedaleko Příchovic. Ruku k dílu přiložil i na poutním místě Ticholovec u Přeštic, kde postavil přístřešek nad vyobrazením svatého Vojtěcha a upravil i okolí. Zachránil a zrenovoval i chloubu hasičů z Příchovic – historickou ruční stříkačku.

Provizorní lávka nad schodištěm, ze které starosta spadl

Na hezčím vzhledu obce pracoval i po svém zvolení. Domluvil se svojí kamarádkou, řezbářkou Jiřinou Andrlíkovou, se dohodl na výzdobě schodiště na úřadě sedmi obrazy podle snímků starých Příchovic. Poslední z nich – pohled na zámek – dokončila umělkyně právě ve čtvrtek, takže plátno ještě nestihlo ani pořádně zaschnout, než se Jiří Štych ujal jeho připevnění nad schody. „Nechci už k tomu nic říkat, jsem z toho vyřízená,“ komentovala tragédii Andrlíková.

Podle slov mluvčího jihoplzeňských policistů Libora Pilaře nyní kriminalisté prověřují okolnosti Štychovy smrti. I když vše ukazuje na nešťastnou náhodu a smrtelný úraz, musí vyloučit možnost cizího zavinění.

Do zastupitelstva obce teď nastoupí první náhradník ze strany, za kterou Štych v říjnu kandidoval (nezávislí pro spokojený život v obci), tedy František Kaiser. Při zasedání si zastupitelé zvolí Štychova nástupce.