Starosta Josef Henžlík tu totiž nevyvěsil státní vlajku na půl žerdi a na obecním úřadě nevlaje ani černý smuteční prapor. Henžlík to obhajuje tím, že černý prapor obec nemá a vlajka na půl žerdi nemůže vlát kvůli příliš krátké tyči na budově úřadu.

„Pokud bychom vlajku vyvěsili, vypadalo by to jako oslava,” vysvětlil krašovický starosta s tím, že v obci není ani vlajkový stožár.

Jenže vyvěsit státní vlajku na půl žerdi obcím ukládá zákon o státních symbolech České republiky. „Nesplnění této zákonné povinnosti je kvalifikováno jako přestupek a může být uložena pokuta až patnáct tisíc korun,” informoval ředitel krajského úřadu Jiří Leščinský.

Ten dodal, že důvody starosty Henžlíka považuje za zástupné. „Krašovice nejsou malou obcí, aby si s tím nedokázaly technicky poradit,” řekl Leščinský.

To, že Krašovice nedrží třídenní státní smutek vadí Vlastimilu Hanzlíčkovi. „Objel jsem okresní obce a všechny smutek respektují,” sdělil muž z Krašovic s tím, že Henžlík odmítl uctít odkaz Havla kvůli odlišným politickým názorům.

Martin Švec