Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta: Letos nás čekají oslavy i opravy

Chlumčany - Co nejvíc trápí Chlumčany a jejich obyvatele? Co se v obci změnilo v minulém roce a co je v plánu na rok letošní? I takové otázky jsme položili starostovi Chlumčan Jiřímu Kučerovi a rozhovorem s ním startuje týdenní návštěva této jihoplzeňské obce.

20.1.2009
SDÍLEJ:

Jiří KučeraFoto: DENÍK/Pavel Korelus

Pane starosto, s čím máte největší starosti? Co je hlavní náplní vaší práce?
Každý pracovník obecního úřadu má svoji náplň práce, které se věnuje. Na starostovi je hlavně shánění financí a spolu se zastupiteli plánování investic, přerozdělování financí na jednotlivé investice a jednotlivé kapitoly rozpočtu. Musím říci, že mě velice zklamala dotační politika. Člověk se musí prokousávat obrovskými štosy papírů dnešní rozbujelé legislativní administrativy, a nakonec je to někdy úplně zbytečné.

Příklad jeden z mnoha: U projektu Čistá Berounka, kam jsme vstoupili v roce 2004, ve studii proveditelnosti byla jasně specifikována možnost provedení rekonstrukce kanalizací a čistírny odpadních vod. Avšak na jaře 2008 nám bylo oznámeno, že my spolu s ještě některými dalšími obcemi nemůžeme žádat o dotační peníze, že nesplňujeme základní parametry pro žadatele.

Do čeho jste tady nejvíc investovali v uplynulém roce?
Největší akce byla oprava obecních bytových domů – pokračování ve výměně oken. Podařilo se nám je vyměnit ve čtyřech bytovkách. Letos chceme ve výměně pokračovat. Zbývá ještě jeden velký bytový dům a dva menší.

Museli jste kromě těchto domů opravovat ještě nějaké další budovy, které patří obci?
Dělala se rekonstrukce sociálních zařízení v obou budovách základní školy. Muselo se to zvládnout během letních prázdnin. Letos ve škole hodláme vyměnit plynové kotle, které jsou v havarijním stavu a nejsou ani moc úsporné. Chceme je nahradit daleko úspornějšími a modernějšími kondenzačními kotli, včetně regulace. S tímto úzce souvisí také zateplení fasády nové budovy ZŠ a rovněž výměna oken. Mělo by se tak ušetřit až čtyřicet procent nákladů na vytápění. I na tuto akci máme zpracovánu dotační žádost a znovu se budeme pokoušet získat finance z programu vypsaného Ministerstvem životního prostředí.

Co dalšího plánujete na letošní rok?
Uvažujeme o úpravě a rekonstrukci povrchů komunikací. Týká se to hlavně staré části Chlumčan. Máme projekty na ulice Ke Hřbitovu, Ke Kapli, Na Sadě, parkoviště u kulturního domu. Momentálně jsme zadali vypracování projektu na ulici Svatopluka Čecha s navazujícími ulicemi a ulici Dobřanskou.

V mnohých obcích a městech je teď velkým tématem kanalizace. Jak jste na tom vy?
Momentálně řešíme v naší osadě Hradčany vypouštění vod z místní čističky.

A máte ještě nějaké další plány?
Na jaře, jak nám to počasí dovolí, musíme dodělat plynofikaci bytovek proti keramičce. Jedná se o osazení a instalaci regulační stanice z vysokotlaku na středotlak, který pak přivedeme po lesní cestě do prostoru přepojení nad bytovkami nad keramičkou. Ve starém sídlišti se pustíme do oprav chodníků a v novém sídlišti je nutná revitalizace jednoho bytového domu. Zatéká do něj mezi panely a balkony jsou v havarijním stavu. Tahle oprava by měla stát přibližně čtyři miliony korun.

Jak jste tady na tom s dopravou?
Zatěžuje nás velké množství kamionů, které jezdí do místních továren. Spousta jich ani nedodržuje pravidla silničního provozu, zvláště pak nejvýše povolenou rychlost v obci. Proto jsme osadili na okraje obce radarové ukazatele rychlosti se záznamovým zařízením.

Uvažujete tedy o nějakém obchvatu?
Ano, máme vypracovanou studii, kudy by obchvat měl vést, a tu jsme také předkládali na krajský úřad při tvoření vyššího územního plánu Plzeňského kraje.

Co byste řekl, že je největším současným problémem obce?
Odpady! Jednak je to vývoz separovaného odpadu, který bude naši obec zatěžovat nemalou finanční částkou, a také provoz sběrného dvora. Po mnohaleté osvětě, kdy jsme občany přesvědčovali, aby třídili, stojíme najednou před problémem, jak toto řešit. Jsme ale velice rádi, že se lidé naučili odpad nosit a vozit do sběrného dvora, že to nehází do příkopů a do přírody. Otázka odpadů je problém celorepublikový a vládní činitelé by se měli zamyslet, jak v tomto směru obcím pomoci.

Hodně místních obyvatel určitě dojíždí do Plzně. Jak jste na tom s dopravním spojením?
Veřejná doprava do Plzně funguje celkem dobře. Přispíváme na ni kraji. Jen v poslední době jsem zaznamenal stížnosti, že se posunul jízdní řád vlaků a autobusů, moc to nevyhovuje ani studentům, ani pracujícím.

Každoročně pořádáte Den Chlumčan. Letos budou Chlumčany slavit 630 let od první písemné zmínky. Chystáte nějakou speciální oslavu?
Den Chlumčan se stal pomalu tradicí, která má velmi kladný a pozitivní ohlas. Je to vlastně celodenní kulturní akce pro všechny věkové skupiny, dopoledne děti malují křídami na asfalt nebo se vyřádí na skákacím hradu, hraje se loutkové divadlo, k vidění je historický šerm a v průběhu dne hrají kapely nejrůznějších hudebních žánrů, takže si na své přijdou všechny generace. Večer vystoupí hlavní host, měli jsme tu například Heidi Janků, Těžkej Pokondr nebo Mládka s Pitkinem. Vyvrcholením večera je pak ohňostroj a celá slavnost končí velkou taneční party. Letos o jeden den oslavu rozšíříme. Začneme v pátek v podvečer, vrcholem bude určitě večerní dvouhodinový koncert na přání známé jihočeské kapely Babouci. A v sobotu bude program pokračovat jako vždy.

Jakého budete mít letos hlavního hosta?
To ještě nemohu prozradit, protože je to zatím v jednání.

Pořádání takových akcí musí být náročné. Pomáhá s tím obci někdo?
Oslovíme vždy sponzory a naše místní spolky, kterým patří náš velký dík. Pomáhají nám například hasiči, kteří se starají o prodej občerstvení, myslivci nám zase zajišťují ostrahu postavené scény.

Jaké další organizace či spolky kromě hasičů a myslivců v Chlumčanech máte?
Například různé sportovní kluby, rybáře, ale i břišní tanečnice. Takže je tu celá řada možností vyplnění volného času, což považuji za velký klad. Řekl bych, že dobré je tu i kulturní vyžití. Fungují tu diskotéky. Pravidelně na jaře a na podzim pořádáme posezení s hudbou pro seniory.

Autor: Šárka Meissnerová

20.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Ilustrační foto
2

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Plzeň - Začátkem října vyšetřila plzeňská nemocnice Privamed první pacientky ve svém nově otevřeném Centru mamografického screeningu. Pracoviště disponuje nejmodernějším přístrojovým vybavením v tomto oboru.  

Šoféři nedodržují přestávky

Plzeňský kraj – Policisté kontrolovali v celém kraji řidiče náklaďáků a autobusů.

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení