Jak si myslíte, že se žije obyvatelům Zbůchu?
Dle mého názoru celkem dobře, i když život v obci se odvíjí od toho, že jsme vlastně příměstská obec. Do Plzně je to kousek a lidé tam jezdí do práce, na nákupy i třeba za kulturou nebo k odbornému lékaři. Místní obchody jsou tomu také přizpůsobené, protože lidé zde většinou nakupují jen základní potraviny. Dále pak v obci provozují své praxe obvodní, dětský a zubní lékař. Podnikatelé zde nabízejí základní paletu služeb pro občany.

A jak je to tu s kulturou?
V podstatě se dá říci, že tu žádná není, až na samostatné akce pro veřejnost, které organizují zájmové spolky. Když chtějí lidé vidět nějaký pěkný film v kině, sjedou si zase do Plzně. S divadlem je to stejné. Kino tu nemělo šanci se uživit a přestalo fungovat už dávno.

Takže se snažíme podporovat místní spolky, a tím společenský život v obci. Spolky také nabízí mládeži naplnění volného času a tím chceme zamezit negativním vlivům, jako je lelkování mládeže na návsi, sprejování po budovách, užívání drog… I základní škola organizuje různé zájmové kroužky pro děti.

Jaké spolky tady všechny máte?
Výrazní jsou například fotbalisté TJ Baník Zbůch, Sbor dobrovolných hasičů Zbůch i Červený Újezd, myslivecké sdružení, svaz důchodců anebo rybáři.

Když jste tak závislí na Plzni, máte alespoň dobré dopravní spojení?
Dá se říci, že ano. Dopravní obslužnost je slušná. Naše obec je zahrnuta do vnějšího pásma integrované dopravy města Plzně a vlaky a autobusy k nám jezdí dostatečně často. Obec do tohoto systému přispívá částkou ve výši 130 tisíc korun ročně.

Jak dopadá na obyvatele Zbůchu ekonomická krize?
Jako celou republiku i naši obec postihla celosvětová finanční krize. Hodně lidí je zaměstnaných na Borských polích, v Nýřanech, v Chotěšově a Stodě. Někteří už o práci přišli, další se ztráty zaměstnání bojí. Krize se také projevila i na hospodaření obce, protože obecní rozpočet za loňský rok se propadl o dva miliony korun. A dopadat to na nás bude zřejmě i v příštích letech. Zpomalila se bytová výstavba v obci, jako například developerský projekt na výstavbu řadových domků, v bytovém domě postaveném na návsi je z jedenácti bytů ještě pět volných.

Máme tady nový rok, byl čas bilancování. Jak vypadal rok 2008 ve Zbůchu?
V loňském roce jsme hodně investovali do životního prostředí, takže se dá říci, že byl „zelený“. Vybudovali jsme v obci na 15 kilometrů stok splaškové kanalizace včetně pěti čerpacích stanic splaškových vod, které byly budovány ve spolupráci s mikroregionem Radbuza. Dnes slouží svému účelu, což má příznivý dopad na životní prostředí, především na čistotu vody v Zálužském potoce. V návaznosti na tuto akci jsme i zlepšili stav místních komunikací. Dále jsme vybudovali sběrný dvůr, od kterého si kromě jiného také slibujeme, že dojde k podstatnému omezení vzniku černých skládek v okolí obce. A provedli jsme rekonstrukci školní jídelny, protože byla v havarijním stavu. Celkem jsme za uplynulý rok proinvestovali kolem 110 milionů korun.

Co jste si předsevzali do tohoto roku?
Hlavní cílem je dát do patřičného stavu místní komunikace – silnice a chodníky. Momentálně jsou naše plány ve fázi stavebních řízení, pak budeme žádat o dotace a následně zahájíme stavby.

To ale asi nebude jediný plán, že?
Připravujeme také rekonstrukci návsí ve Zbůchu i v Červeném Ujezdu. Smyslem rekonstrukce návsí je, aby byla jednoznačně dána dopravní obslužnost prostoru, plánují se nová parkoviště, klidové zóny s lavičkami a nová zeleň. Návsi budou komponovány tak, aby tvořily smysluplný celek a vynikla jejich dominanta – což je v obou případech kaplička.

A chtěli bychom pokračovat v rekonstrukci budovy základní školy. Čeká nás vybudování samostatného sociálního zařízení pro tělocvičnu a dokončení zateplení budovy. Dále pak bychom chtěli opravit mateřskou školku. A nezapomínáme ani na ty starší obyvatele obce, to znamená, že se budeme věnovat i domu s pečovatelskou službou.

Budete tedy muset školku rozšiřovat jako mnohde jinde, protože je v ní málo místa?
To zatím ne. Kapacitně stále vyhovuje, i když je naplněna jak se říká „k prasknutí“. Rodí se nám v obci stále více miminek, z čehož máme radost. Třikrát ročně děláme vítání občánků.

Jak to tady u vás vypadá s dopravou? Být na hlavním tahu do Domažlic musí znamenat velikou zátěž… Plánujete obchvat?
V územním plánu je už zanesena přeložka silnice I/26 Plzeň – Domažlice. Plánuje se též výstavba přeložky železniční tratě. Hustá silniční doprava tady život opravdu otravuje. Jezdí tudy i hodně kamionů, což se odráží nejen v bezpečnosti, ale také v hluku a obtěžují i výfukové plyny.

A za jak dlouho je reálné, že už budou auta jezdit po obchvatu?
To vám bohužel nejsem schopen říci, protože se jedná o tak rozsáhlou akci, která je řešena na vládní úrovni.

A jaké novoroční předsevzetí jste si dal vy osobně?
Letos jsem si žádné nedal, protože bych ho totiž asi nedokázal splnit, tak jako loni.

Ještě by mě zajímalo, jaká je budoucnost vaší známé haldy. Kdysi jste říkal, že by se na ní mohlo i lyžovat.
Ano, to jsem říkal v televizní reportáži, ale to byla spíš taková prvotní myšlenka, momentální nápad. Lyžovat se tam opravdu nebude. Z jedné strany se už pomalu zalesňuje a jsou tam vysázené stromky. Dál se bude upravovat, vzniknou na ní takové terasy a jednou by měla být celá zelená, což bude jistě zajímavá dominanta obce.