Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta: Deset milionů by se nám hodilo

Losiná - Jen za poslední tři roky vyrostly v Losiné dvě desítky nových domů a další přibývají. To, co současné necelé tisícovce obyvatel vadí asi ze všeho nejvíc, je hustý provoz na silnici první třídy, která obcí vede.

14.4.2009 1
SDÍLEJ:

Václav NekolaFoto: Archiv

Vedle opravy místních komunikací je proto obchvat obce nejčastěji skloňovaným přáním místních lidí. Starosta obce Václav Nekola věří, že i tohle přání bude moci být co nejdříve vyslyšeno.

Když jsme sem přijížděli, všiml jsem si, že i když je cesta kolem obecního úřadu spravená, cesta od Štěnovic je v katastrofálním stavu. Nechcete ji opravit taky?
Víte, doprava je to, co nás trápí úplně ze všeho nejvíc. Nejen průjezd obcí směrem na Štěnovice, ale i silnice první třídy z Nepomuku do Plzně. Už jsme žádali o opravu, protože tahle silnice patří kraji, ale zatím se nic neděje. Nabídli jsme kraji, že zaplatíme projekt, abychom se na financování opravy spolupodíleli, ale zatím na opravu nedošlo…

Už by bylo ale docela načase, ne?
Ono je to těžké. Ta silnice se zničila v poměrně krátké době. Když byl ve Štěnovicích uzavřený most, začali si řidiči jak osobních, tak nákladních aut zkracovat cestu ve směru na Klatovy a Domažlice právě přes Litice a výsledek vidíte. Most už je otevřen, ale spousta lidí, než by se motala po těch třech kruhových objezdech u Olympie, jezdí stále raději tudy a pak to takhle vypadá…

Co s tím chcete dělat?
Už kdysi jsme se se starostou sousedních Štěnovic bavili o tom, že bychom rádi omezili provoz vozidel nad 5,5 tuny po tomto úseku. Tehdy to ale nebylo povoleno právě kvůli té opravě štěnovického mostu. Opravit průtah obcí je ale rozhodně nutné, takže chystáme v tomto směru další jednání na krajském úřadě.

Hned vedle hlavního tahu z Nepomuku do Plzně vyrostly v posledních dvou letech desítky nových domů. Co lidi tak přitahuje na bydlení místě, kde jim denně jezdí kolem domu tisíce aut?
Je to na dohled od Plzně, na jižním svahu, já bych řekl, že je to momentálně nejlepší lokalita v Losiné. Navíc už znovu projednáváme výstavbu obchvatu Losiné, takže je tu určitá šance, že za pár let bude doprava svedena jinam a lidé, co tam bydlí, budou mít klid.

V jak vzdálené budoucnosti budou mít lidé šanci dožít se klidu?
Není to samozřejmě otázka jednoho nebo dvou let, určitě víte, jaké debaty a problémy obvykle stavby obchvatů obcí provází. Dělají se projekty, vykupují pozemky… I kdyby šlo všechno jako po drátkách, začalo by se stavět tak za čtyři až pět let.

Pokud pomineme obchvat, co by si podle vás místní momentálně přáli ze všeho nejvíc?
Hlavně nové silnice. Každý rok něco málo opravíme na vlastní náklady, ale jde to vzhledem k rozpočtu obce samozřejmě pomalu. Už jsme opravili silnice směrem na Bambousek, vloni jsme začali dělat silnici kolem kulturního domu. Vždy to ale záleží na tom, kolik peněz nám na opravy zbude.

Myslel jsem že jste bohatá obec, vždyť tu sídlí spousta velkých firem…
Jenomže to jsou všechno plzeňské firmy, takže z daní toho moc nedostaneme. Na druhou stranu je pravda, že tu nemáme žádné velké problémy s nezaměstnaností, protože většina našich obyvatel pracuje právě tady v místních firmách.

Kdyby tu zaklepal někdo s tím, že přišel o práci a chce zaměstnat. Dokázal byste mu práci najít?
Nezaměstnaní u nás tak jako všude jinde samozřejmě jsou, ale zatím za mnou nikdo nepřišel. Určitě by se práce i u obecního úřadu našla. Přes zimu je to samozřejmě těžší, ale během letní sezony bych jim určitě nějakou práci našel. Jsou tu dva zaměstnanci na úklid a údržbu veřejných prostranství a určitě bych dokázal zaměstnat i třetího.

Losiná byla před lety známá i krytou motokárovou dráhou s restaurací. Dnes je restaurace vyhořelá a hala připomíná skládku. Co se stalo?
Ta hala patřila jednomu místnímu podnikateli, který to dal trochu dohromady, jenže to pak pronajal někomu jinému a po tomto nájemci tam zbyla jen strašlivá spoušť a haldy pneumatik. Problém je v tom, že to nikdo nechce koupit. Pozemky pod halou patří několika různým majitelům, momentálně je stav té haly ostudou obce.

Jedna restaurace vám tu naštěstí zbyla…
Máme tu ještě restauraci v kulturním domě, tu pronajímáme a sál provozuje obec sama. Myslím, že to funguje dobře, jen letos už jsme tam dělali pět akcí, v létě tam určitě budou zase zábavy, náš sál si oblíbily i různé firmy pořádající předváděcí akce. Navíc různým místním spolkům, jako jsou myslivci, hasiči nebo svaz žen, pronajímáme sál zdarma.

Začala turistická sezona, jak velký zájem mají turisté a cykloturisté právě o Losinou?
Já myslím, že si nemůžeme stěžovat. Přes Losinou vede několik turistických a cyklistických tras, hlavně na Radyni a na Kozel, máme tu sportovní areál se dvěma fotbalovými hřišti, hokejové hřiště využívané přes léto na nohejbal, součástí areálu je i další malá restaurace. Na cyklotrase jsme v lokalitě Bambousek vybudovali takové odpočinkové místo s dětským koutkem, kam chceme dál doplňovat různé prolézačky a herní prvky pro děti.

Zmínil jste koupaliště, ani jsem netušil, že tu nějaké máte…
Koupaliště máme vedené jako požární nádrž, takže nejde o oficiální koupaliště s plavčíkem a vymoženostmi, které takové místo musí splňovat, ale pravidelně ho na náklady obce čistíme, zrovna teď o víkendu ho hasiči připravovali na další sezonu. Udržujeme okolí, a co je určitě také zajímavé, nevybíráme tam žádné vstupné. Dokonce se nám sem poslední dobou jezdí koupat čím dál více lidí z okolí, Plzeň nevyjímaje.

Rozvoj většiny menších obcí obvykle nejvíc brzdí problémy s obecním rozpočtem. Kdybych vám teď položil na stůl deset milionů korun, za co byste je utratil?
Určitě bych se rozhodoval mezi opravou silnic a opravou školky a kulturáku. Na obchvat obce by to sice nestačilo, ale jinak by se nám deset miliónů rozhodně moc šiklo… (smích)

Autor: Gerald Weschke

14.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Záchranářům v Manětíně slouží od úterý moderní výjezdová základna. Z nevyhovujících stísněných prostor v centru města se přestěhovali do novostavby v těsném sousedství hasičské zbrojnice. Pozemek darovalo město, 4,4 milionu Kč Plzeňský kraj.

Bílá místa? Na mapě záchranky žádná nejsou

Viktorie v Lucernu.
12

FOTO: Když nevyhrajeme, budu zklamaný, říká Hruška

Plzeňským králem Vánoc bude smrk

Plzeň – Smrk ztepilý upravený na 13-14metrovou výšku bude letos ozdobou vánoční Plzně.

Skřítek Zdravínek bude doprovázet nemocné děti

Plzeň - Fakultní nemocnice přichází s novým projektem pro malé pacienty. 

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Plzeň – Seriál Plzeňský dějepis se dnes vrací o 70 let zpět.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Plzeň – Policie obvinila 23letého řidiče, který srazil letos v červnu dvě děti. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení