Chválenice zná asi každý řidič, který jede z Plzně na Nepomuk. Frekventovaná hlavní silnice vaší obcí prochází a dělí ji na dvě poloviny. Je doprava váš největší problém?
Určitě ano. Někdy není možné ani přejít silnici, protože auta jezdí jedno za druhým. Hlavně kamiony.

Jak chcete tuto situaci řešit?
Obchvatem naší obce, na jehož přípravách se pracuje. Přeložka silnice I/20 by měla Chválenice obepnout ze západní strany. Naším hlavním úkolem je zasadit se o to, aby Ředitelství silnic a dálnic respektovalo naše požadavky na stavbu.

Co to je za požadavky?
Budeme trvat na tom, aby budoucí obchvat nijak neomezil život našich obyvatel, ale naopak, aby jej co nejvíce zpříjemnil. Ideální stav bude takový: Obchvat je postavený, doprava jezdí mimo Chválenice, silnice je od obce oddělená a nikdo o ní neví. Za to budeme bojovat.

Kdy se má obchvat začít stavět?
Samozřejmě záleží na tom, kolik peněz a jak rychle se podaří získat. Můj odhad je, že do 15 let by se začít mohlo.

Za patnáct let budou nejspíše Chválenice o dost větší.
V únoru příštího roku budeme mít hotový nový územní plán obce. Ten počítá s místem pro 250 parcel, které u nás mohou vzniknout, dále s výstavbou čistírny odpadních vod, kanalizace a vodovodu a s rekonstrukcí našich komunikací a chodníků.

Je o bydlení u vás vůbec zájem?
Žádostí máme dost - o domy i o pozemky. V lokalitě, kde teď vzniká nová výstavba, je už skoro plno. Myslím, že jako obec jsme celkem atraktivní. Ležíme blízko Plzně a jsme i dobře vybavení. Máme tu prodejny potravin, řeznictví, masérský salon, kadeřnictví, zubního i praktického lékaře, poštu, školu, mateřskou školku, knihovnu. O kulturu se u nás starají hlavně naše spolky - od hasičů přes rybáře, myslivce a svaz žen. Troufám si říci, že akcí tu je hodně a vybere si z nich každý. Jen by to někdy chtělo, aby je navštěvovalo více místních lidí. Přece jen se to dělá pro ně.

Co se ve Chválenicích dá ještě zlepšit?
Připravený máme projekt sběrného dvora. Odpadové hospodářství je třeba pořádně vymyslet a zkvalitnit. Sběrný dvůr všem ohromně usnadní život.

Za necelý rok čekají Chválenice i dvě další obce, které k nim patří, velké oslavy.
Chválenice budou slavit 735 let, Želčany a Chouzovy 635 let. Oslavy musíme připravovat už teď, rok předem, protože to bude velké. Plánujeme sraz rodáků, obešleme všechny, na koho máme adresy, a budeme doufat, že jich přijede co nejvíce.