Nezáleží však na tom, zda se jedná o řidiče aktivního, či osobu, která za volantem neseděla několik let. Zákon totiž držení neplatného průkazu hodnotí jako přestupek, za který hrozí až třicetitisícová sankce. Na doporučení ministerstva dopravy by však úřady neměly přistupovat k uložení tak vysoké částky. Záleží však pouze na nich, jakou pokutu ´lajdákům´ uloží.

U neaktivních řidičů však vzniká další problém. „Můj pětaosmdesátiletý dědeček už přes dvacet let za volantem neseděl, ani neví, kde ten řidičák má,“ svěřila se Martina N. z Kralovic. Dle Lenky Turnerové z odboru dopravního a správního v Přešticích by se měl dotyčný i v tomto případě dostavit na úřad. „Osoby, které již řídit nechtějí a nebudou, by měly přijít na příslušný úřad evidence řidičů a vyplnit oznámení, že se vzdávají řidičského oprávnění, což zabere tak tři minutky. Řidičský průkaz samozřejmě musí odevzdat také. Pokud jej již z nějakého důvodu nemají, musí také přijít a zde vyplníme oznámení o ztrátě průkazu,“ vysvětlila Turnerová.

Dle údajů úřadů evidence řidičů zbývá na Plzeňsku vyměnit téměř sedm tisíc řidičských průkazů. Celých pět tisíc však patří řidičům na Plzni–severu, kde jsou však pouze dva odbory dopravy, a to v Kralovicích a Nýřanech. Podle jejich pracovníků je již nyní jasné, že do konce roku nestačí všechny vyměnit.