Paní Naďa vedla ještě před lety úplně normální život. Pracovala ve škole a domů se vracela k manželovi a dvěma dětem, staršímu synovi a mladší dceři. Změna nastala, když u syna diagnostikovali autismus. Chlapec musel přestoupit do speciální školy a objevily se problémy. Syn začal být agresivní na svou matku a zbytek rodiny. Hněv obracel i proti sobě a začal se řezat nožem. Nakonec skončil na psychiatrii a hospitalozována byla i Naďa.

Po několika měsících zjistila, že čeká dítě. Těhotenství bylo rizikové, tak zůstala doma. Mezitím se z léčebny vrátil syn, který se ale znovu projevoval agresivně a nakonec musel být umístěn do ústavu. Nadě se narodilo zdravé dítě, rodina se však začala potýkat s finančními problémy. „Manžel vše táhl z jednoho platu. Dvakrát jsme nezaplatili nájem a skončili jsme na ulici," popisuje Naďa.

S prosbou o pomoc se tehdy obrátila na sociální pracovnice a nedlouho nato našla i se svými dětmi zázemí v azylovém domově zřizovaném charitou. „Věřím tomu, že naše finanční situace se zlepší, podaří se nám najít byt a budeme zase celá rodina pohromadě," přeje si Naďa.

Její příběh má mnoho společného s příběhy ostatních žen, které také nalezly dočasné útočiště v azylových domovech v kraji. Se všemi si totiž nepěkně pohrál osud.

Nyní je tu možnost udělat matkám i jejich ratolestem radost nějakým hezkým vánočním dárkem. „Maminek i jejich dětí jsme se zeptaly, co by si přály pod stromeček. Vznikl tak seznam přání, která se pokusíme v rámci adventní sbírky vyplnit," uvedla Markéta Čekanová z iniciativy Holky holkám, jež sdružuje plzeňské ženské osobnosti na pomoc domovům pro matky s dětmi v tísni.

Sbírka (plakát najdete ZDE) bude oficiálně zahájena v pondělí 28. listopadu v 17 hodin koncertem 
v kostelíku U Ježíška v Plzni. Vystoupí zde například známá plzeňská zpěvačka, matka dvou dětí, Ilon Leichtová, která je také členkou iniciativy Holky holkám.

A jaké dárky si vlastně maminky s dětmi z azylových domovů v kraji přejí? „Jsou to poměrně skromná přání. Třeba řasenka, šampon, pohádková knížka, povlečení, žehlička, fén apod. Seznam dárků lidé najdou na naší facebookové stránce HolkyholkamPlzen nebo na sběrných místech. Na facebooku budeme seznam denně aktualizovat. Ty, kteří se do sbírky zapojí, prosíme, aby dárky nosili i s účtenkou, aby bylo případně možné je reklamovat," upřesnila Čekanová.

Sběrná místa budou v redakci Plzeňského deníku v Kovářské ulici, ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje, v Techmanii 
a v čase konání akcí i v kostelíku U Ježíška. Sbírka potrvá do 15. prosince, poté budou dárky předány.

Sbírka vánočních dárků. Jak pomoci?
● Sbírka bude oficiálně zahájena v pondělí 
28. listopadu koncertem 
v kostelíku U Ježíška 
v Plzni v 17 hodin.
● Lidé mohou nosit dárky do 15. prosince na sběrná místa do Plzeňského deníku, Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, Techmanie a kostelíka U Ježíška v čase konání akcí.
● Aktualizovaný seznam přání naleznete na facebookové stránce HolkyholkamPlzen.