V Plzeňském kraji začala registrace do devátého ročníku kampaně Do práce na kole. Motivem letošního ročníku je s nadsázkou nový druh člověka z „doby šlapací“, tzv. Homo cykliens.

„Nechte v květnu auto doma a ulevte tak místu, kde žijete. Navíc můžete vyhrát například kolo nebo koloběžku,“ láká koordinátor akce Jiří George Konečný.

Smyslem akce je celý květen co možná nejčastěji používat místo auta k přepravě do školy či do práce kolo nebo šlapat po svých. „Auta už vyšla z módy,“ říká dánský velvyslanec a tvář výzvy Do práce na kole Ole Frijs-Mad-sen.

Loni přijalo měsíční výzvu více než šestnáct tisíc lidí ve třiceti městech a z 1838 různých firem. Celkem společně ujeli 3,56 milionu šetrných kilometrů. V Plzni a okolí se účastnilo 822 lidí. Organizátoři by letos rádi pokořili tisícovku účastníků. „Do práce jezdím na kole každý den ze Slovan na Lochotín,“ řekl učitel Václav Brožík, který by se rád zapojil i s kolegy.

Registrovat se mohou dvou až pětičlenné týmy od 1. března až do konce dubna na internetové stránce www.dopracenakole.cz.

„Doufáme, že i v Plzeňském kraji se letos do výzvy zapojí více politiků a úředníků městských a krajských institucí. Například víme, že hejtman kraje Josef Bernard do práce na kole občas jezdí, což je skvělé,“ doplňuje Konečný.

Soutěží se v několika kategoriích, v pravidelnosti týmu, ve výkonnosti jednotlivce a oceněný bude i „cyklo zaměstnavatel roku“, který vytváří co nejlepší podmínky pro své zaměstnance jezdící do práce na kole.

Soutěžní výzvu organizuje spolek Auto Mat a v Plzni ji koordinuje Plzeň na kole s podporou Plzeňského Prazdroje a grantového projektu Prazdroj lidem a dalších partnerů.

Jarča a Majda jsou obrazy Anny Strakové, které v Galerii města Plzně dominují výstavě Jiné hlasy/Jiné pokoje. Autorka patří k nejmladší generaci, která je na výstavě zastoupena. Je studentkou brněnské fakulty výtvarných umění.
O vztazích vyprávějí v Galerii města Plzně