Sehnat lze hlavně borůvky. Cena? Za kilogram těchto lesních plodů zaplatíte například u stánku v Horní Lukavici 280 korun. „Sezona jahod už skončila, aktuálně prodáváme borůvky. Na podzim budeme ještě prodávat houby," vypočítává Martin Hampl, který na Plzeňsku provozuje několik stánků.
Sladké borůvky kromě frekventované hornolukavické silnice spojující Plzeň a Klatovy pořídíte také v Kozolupech, Losiné, Nepomuku nebo v těsné blízkosti jednoho z kruhových objezdů na Borských polích.
Množství prodaných plodů se různí. Když podle brigádnice v Horní Lukavici v úterý z pultu zmizelo kolem 30 kilogramů, byl to nadprůměr. Průměr se totiž podle Martina Hampla, který má se stánkovým prodejem patnáctileté zkušenosti, pohybuje okolo 20 prodaných kilogramů denně.
Ovoce v Plzni
Ani Plzeňané ale nepřijdou zkrátka, pokud dostanou chuť. Nabídka ve městě je dokonce bohatší. Např. před nákupním centrem na Borských polích lze kromě borůvek zakoupit také meruňky nebo třešně. Dalším místem je rušná Americká třída nedaleko pomníku Díky, Ameriko! nebo sady Pětatřicátníků. V těchto lokalitách je o prodej denně velký zájem.
Ve stánku v sadech Pětatřicátníků lze kromě meruněk pořídit také české jahody, hroznové víno, rybíz, vodní meloun nebo maliny.
Na co si dát při koupi pozor?Zákazník by měl v první řadě myslet na dodržování základů hygieny. Jak uvedl Radoslav Pospíchal ze Státní zemedělské a potravinářské inspekce, především jde o to, zda jsou potraviny uchovávány v přiměřených teplotách, důležité je také zjistit, zda prodávané zboží není nahnilé, zaplísněné a zda nemá nějakou netypickou vůni. „U nabízeného ovoce nebo zeleniny je také třeba sledovat, zda nedošlo či nedochází k činnosti škůdců. Dále by měli být spotřebitelé obezřetní, jsou-li u výrobků uvedena data minimální trvanlivosti či datum použitelnosti," řekl Pospíchal.
„Nejvíce se prodávaly jahody, nyní už ale tolik nejdou, protože je jich méně a zdražily. Dále se prodávají meruňky, kterých je však z tuzemska málo, neboť na Moravě pomrzly," vypočítává prodavačka, podle níž jdou na odbyt také maliny a borůvky. Zatímco kilogram meruněk lze ve stánku dostat za 90 korun, 10 deka českých jahod stojí v těchto dnech 15 korun.
Lepší kvalita
Kvalita ovoce ze stánku se podle prodavačky vůbec nedá srovnat s kvalitou ovoce v supermarketech, které nejsou na takové úrovni jako třeba u našich západních sousedů. Kvalitě ovoce prodávaného v německých supermarketech prý ovoce z českých stánků odpovídá nejvíce.
„Prodej je závislý hlavně na počasí. Když prší, tak se neprodává. Tenhle týden jsou ale obchody menší, protože byly svátky a lidé mají dovolenou," dodala prodavačka. Stánek má podle ní i svoje stálé zákazníky, kteří chodí o polední pauze.
Stánkaři jsou pod dohledem
Na prodej ovoce a zeleniny se každoročně zaměřují také inspektoři z obchodní a potravinářské inspekce.
Inspektoři se během kontrol zaměřují hned na několik věcí. „Přihlédneme-li k výsledkům z minulosti obecně, nejčastější pochybení se týkají porušení hygieny, nutné oznamovací povinnosti prodejců nebo chybějící doklad o původu zboží," sdělil Deníku Radoslav Pospíchal ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Kromě toho se též stává, že prodejci nechávají zboží vystaveno volně na stánku při vysokých teplotách, výjimkou prý není ani klamání spotřebitele. „U ovoce a zeleniny se především jedná o falšování země původu nebo pěstitelské oblasti," řekl Pospíchal.
Inspektoři SZPI se během letoška při kontrolách zaměřovali především na farmářské trhy, i přesto už inspektorát zaznamenal jeden podnět od spotřebitelů. „Týkal se prodeje jahod. Provozovatel stánku měl k prodeji nabízet plesnivé jahody, avšak na místě kontroly se neprokázalo žádné pochybení," popsal Pospíchal. Na kontroly stánků s ovocem, zeleninou či houbami se inspektoři SZPI však teprve chystají.
Ve střehu jsou během letních měsíců také zaměstnanci České obchodní inspekce. Podle ředitele krajské pobočky Jana Řezáče bývá častým prohřeškem nesprávná váha. „Prodejci často sypké ovoce váží ve vaničkách a jelikož samotná plastová vanička váží okolo 20 až 30 gramů, jedná se o předražení zboží," řekl Řezáč. Kromě toho se inspektoři ČOI během svých namátkových kontrol zaměřují na ceny, správné účtování a potřebné doklady, které prodejci musí vlastnit.