Na jeho místě totiž začne růst parkovací dům Rychtářka, kde bude v úterý položen základní kámen a prostor se pak změní ve staveniště. Oficiálních 135 pozemních parkovacích míst zmizí.

Technický náměstek primátora Petr Rund (ODS) tvrdí, že pro řidiče je připravena dočasná alternativa, která bude mít dokonce o 5 – 7 míst vyšší kapacitu. „Lidé budou moci zdarma zaparkovat podél řeky ve směru k fotbalovému stadionu ve Štruncových sadech,“ potvrdil Rund. Jde ale jen o dočasné řešení do doby, než bude stát parkovací dům. Podle předpokladů by se měl otevřít začátkem nového roku a stání v něm bude samozřejmě zpoplatněno. V jeho okolí už nebude možné stát s autem zadarmo.

Oslovení řidiči, kteří včera na Rychtářce parkovali, už většinou o novince věděli a shodli se v tom, že jim nezbyde než začít v centru města za parkování platit. Radnice už připravuje společně s městskou společností Parking Plzeň novou cenovou mapu, která navrhne nové zóny i poplatky za stání v centru. „Například v centru by mohla stát první hodina stání dvacetikorunu, druhá by už ale byla dražší, třeba za padesát korun,“ naznačuje Rund taktiku, jak donutit řidiče neblokovat celý den parkovací místa především v historickém jádru Plzně. Pravděpodobně v září by měli nové taxy schvalovat zastupitelé a začaly by platit od ledna 2011.

Poslední bezplatná parkovací místa už za několik dní ubydou také na tzv. cirkusplace v Jízdecké ulici. Teď tam hraje cirkus Humberto a jen co sbalí šapitó, prostor bude oplocen a začnou na něm přípravné práce pro stavbu divadla.

„Bude podána žádost o územní rozhodnutí ke stavbě,“ potvrdil Rund. I pro řidiče zvyklé stát s autem právě tady má náměstek alternativu: mají se přesunout o kousek dál k Peklu, kde je oficiální parkoviště s dvacetikorunovou hodinovou taxou. Ta tu platí prvních šest hodin stání, pak je parkování zadarmo.