Na jejím konci by měl do roku 2014 na ploše třicet tisíc metrů čtverečních vzniknout areál interaktivního muzea s planetáriem.

„Vzniknou zcela nové expozice, laboratoře a díly, které nabídnou zejména školám možnost využívat prvotřídní vybavení a zázemí, které by si samy nemohly dovolit,“ uvedl ředitel Techmanie Vlastimil Volák.

Rozšíření centra je možné díky dotaci z evropského Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Celkově se jedná o částku 577 milionu korun. Ze státního rozpočtu jde na tuto dotace téměř 87 milionu korun.

Planetárium, které bude mít promítací zařízení, jichž je na světě jen kolem deseti, přivítá první návštěvníky už na konci příštího roku. „Kromě hvězdné oblohy bu bude možné vidět i celou řadu populárně vzdělávacích filmů ve 3D, například z oblasti mikrosvěta, podmořského světa ale třeba i historické snímky,“ konstatuje Volák.

Plzeň nemá planetárium už patnáct let, kdy skončil jeho provoz v budově u Hamburku. Město má zřízenou hvězdárnu, ale té chybí objekt pro stálé umístění techniky. Podle primátora Martina Baxy by měla městská hvězdárna po postavení planetária v Techmánii s vědeckým centrem spolupracovat.

I budoucí expozice budou založeny především na interaktivitě. Budou tak vybízet k tomu, aby se jich návštěvníci dotýkaly a na vlastní kůži si vyzkoušeli některý z vědeckých principů.

Cílem rekonstrukce je také větší otevření se městu. Zbourá se totiž část škodovácké zdi. Připraveno je také nové parkoviště.

Ukončení úprav je naplánováno na třicátého června roku 2014. Za více než tři roky, kdy Techmania funguje, její expozice vidělo kolem čtvrt milionu lidí. V loňském roce si připsala rekordní návštěvnost, kdy do ní dorazilo 72 488 lidí.

Cílem Techmanie, která vznikla ve škodováckém areálu je popularizace vědy a techniky a zvýšení zájmu mladé generace o studium technických oborů. V současné době tu je možné navštívit expozici Edutorium, která přibližuje fyzikální a chemické principy, škodováckou expozici, výstavu hlavovlamů MáToHáček a TOP SECRET.

Rekonstrukce Techmanie

Práce by měly být ukončeny do konce června roku 2014.
Součástí úprav budou nové expozice i planetárium, které vznikne v památkově chráněném objektu ASAP.
Techmania získala dotaci 577 milionů korun z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.
Součástí rekonstrukce budou i nové parkovací plochy.