Jak je to možné? Nejdřív se projekt nakreslil, pak seškrtal a teď se přišlo na to, že za 67 milionů korun se sliby radních o tom, že atleti dostanou plnohodnotnou náhradu za místo ve Štruncových sadech prostě nevejdou. A začaly se hledat peníze.

Skoro dvacet milionů korun, které pomůžou s uhrazením nákladů, prý město ušetřilo při rekonstrukci fotbalového stánku. „Vysoutěžená částka se při realizaci snížila z téměř 257 milionů korun na 240 milionů bez DPH,“ uvedl technický náměstek primátora Petr Rund (ODS) s tím, že město upustilo například od reklamních LED mantinelů nebo kamerových systémů.

Další miliony korun korun sebere radnice z fondu určeného pro doplacení projektů hrazených z dotací, nebudou se měnit okna v plaveckém bazénu na Slovanech a peníze na to určené poputují rovněž do atletického stadionu. A zbývající miliony chce město získat změnami rozpočtového výhledu na příští rok. „Nadšený z toho rozhodně nejsem, ale závazek, který jsme dali atletům, musíme splnit,“ podotkl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD) a dodal, že projekt není předražený a není ´o zlatých klikách´, ale jen o nutném zázemí.

Podle Runda je navýšení, které už schválili zastupitelé, pochopitelné. Původní odhady vycházely z dokumentace pro územní řízení a teď se zpřesnily projektem nutným ke stavebnímu řízení.

Zejména opoziční zastupitelé však postup radnice kritizují. „Změnami částek velmi otřásáte důvěrou. Vy jste přece tvrdili, že to bude stát 67 milionů korun a přitom se už ozývaly hlasy, že za tuto částku všechno pořídit nemůžete,“ vyčetl radním zastupitel za Občany. cz Ludvík Rösch.

Zástupce atletického klubu Petr Kovalský připomíná, že už vloni měl stát ve Skvrňanech podle slibů radnice běžecký ovál s tartanovým povrchem. „Takový příslib jsme měli. Ale podle smlouvy s městem má stavební firma termín dokončení až v dubnu letošního roku, tak proč chvátat,“ řekl Kovalský. Radnice zpoždění odůvodňuje odvoláním jedné z firem ve výběrovém řízení, poté prý už nebyly venkovní teploty pro stavbu příznivé a musí se čekat až na letošní jaro.

Kompletní stadion pro atlety by měl být hotov v příštím roce, už letos jej ale budou moci využívat, například právě tartanový ovál a zázemí. Kvůli úsporám se ale zmenší tribuna (bude mít kapacitu 800 míst) a naopak se postaví slibovaný 120 metrů dlouhý běžecký tunel pro trénink v zimě.