„Jsme sběratelky retro a historických kočárků a organizujeme se přes různé facebookové skupiny. Já mám třeba skupinu 'Kočárky nostalgie', máme tam asi šest a půl tisíce členů. Kolegyně má zase skupinu ´Kočárky pro potěchu a vzpomínání´, ta má taky zhruba šestitisícovku,“ vysvětluje jedna z pořadatelek Karla Kadečková.

Skupiny podle jejích slov fungují jako dceřiné společnosti a pořádají srazy po celé republice. „Letos jsme jich dělaly osm. Největší jsou Konstantinovy Lázně, kde jsme měli i 170 kočárků. Dělaly jsme moderovanou přehlídku na Přimdě, dvakrát do roka děláme Plzeň. Různě se scházíme, třeba v Rokycanech. Pak jsou děvčata zase odjinud a ty dělají třeba Ostravu, Poděbrady, Pardubice, zkrátka po celé republice,“ říká Kadečková, která kočárky také sama renovuje. V Plzni se pochlubila kouskem z roku 1894, který byl na srazu vůbec nejstarší.

Zdroj: Deník/Zdeněk Vaiz

Podotkla, že ona i její kolegyně zároveň sbírají takzvané reborn panenky, to znamená realisticky vypadající panenky. „Protože něco do toho kočárku musíte dát, občas se však stává, že na srazy jezdí i maminky s živými miminky,“ doplňuje Kadečková.

Plzeňského srazu se zúčastnily majitelky kočárků z různých koutů republiky. Přijely z Klatov, Konstantinových Lázní, ale třeba i od Dobrušky, ze Středočeského kraje nebo z Brna. Nejdále to měly sběratelky z jižní Moravy, které na sraz dorazily dokonce ve vlastnoručně vyrobených krojích.