Nyní už Klára leží v pokoji na hematologicko-onkolo-gickém oddělení FN Plzeň, v žilách obou rukou má zapíchané kanily a v přístroji vedle se z její krve filtrují krvetvorné buňky. „Bylo to pro mě překvapení a správně načasované. Žena má totiž období, kdy darovat nemůže, třeba v období těhotenství nebo po něm,“ sdělila dobrovolná dárkyně. V Plzni se stala sedmistou dárkyní krvetvorných buněk.

Do registru se Klára nechala zapsat náhodou. „Byla jsem darovat krev a nemohli mi ji odebrat kvůli nedostatku železa. Když už jsem tam byla, zapsala jsem se do registru dárců. Nečekala jsem, že by se mi někdo ozval, protože ta pravděpodobnost je strašně malá,“ pokračuje Klára.

To potvrzuje také primář oddělení Pavel Jindra: „Šíře transplantačních znaků je nesmírně široká. Teoreticky je větší než počet lidí na zeměkouli.“ Nic to ale nemění na skutečnosti, že čím více dárců v registru je, tím mají pacienti větší šanci na uzdravení. Dárcem kostní dřeně se může stát každý zdravý člověk ve věku od 18 do 35 let, který dlouhodobě nebere léky.

Registrovaný dárce může darování odmítnout. „Pokud ale souhlasí, projde dalšími vyšetřeními a opravdu se ukáže, že je tím nejvhodnějším, nastává asi čtyři týdny před transplantací okamžik, kdy je dárcovství závazné,“ líčí primář.

Dříve se podle něj krvetvorné buňky odebíraly přímo z kosti v celkové anestezii, toho se nyní dárci nemusí obávat. Dnes si mohou zvolit i novou metodu, při které není třeba hospitalizace. „Krvetvorné buňky, které se nacházejí v kostní dřeni, dokážeme vyplavit z periferní krve stimulujícím faktorem a potom na přístroji zvaném separátor krvetvorné buňky z periferní krve vezmeme a zbytek dárci zase vrátíme,“ dodává Jindra. Tato metoda trvá kolem čtyř hodin. Buňky poté cestují za pacientem. „Trvanlivost mají dva dny, takže je můžeme transportovat třeba i za oceán,“ upozorňuje vedoucí lékařka oddělení Jana Navrátilová.

Plzeňský registr existuje již 27 let a aktuálně se v něm nachází kolem 85 tisíc dárců. „Každý rok nám přibývá sedm až devět tisíc dárců, jsme úspěšní, protože noví dárci převyšují počet dárců vyřazených kvůli věku nebo onemocnění,“ uzavírá Jindra.

Otevření nových prostor pro zaměstnávání odsouzených, Plzeň Bory
PODÍVEJTE SE: Osmdesátka trestanců najde práci přímo ve věznici Bory