Na hejtmanský post aspiruje lídr Pirátů Rudolf Špoták.

Spojení koalice STAN, Zelených, PRO Plzeň a Idealistů s Piráty se odehrálo už v sobotu večer. Vzniklo tak nejsilnější uskupení, jež má dohromady 14 mandátů. Nově vzniklý blok chce podle lídra Pirátů Rudolfa Špotáka vyjednávat se všemi subjekty s výjimkou KSČM a SPD.

Jak pokračují vyjednávání s ostatními stranami? Zůstáváte stále kandidátem na hejtmana za váš společný blok?

Ano, jsem připraven usilovat o hejtmanský post. Vyjednávání s ostatními subjekty jsme otevřeni, nicméně ta se momentálně zasekla. ODS se vyjádřila tak, že bude vyjednávat až po druhém kole senátních voleb. Podle zákulisních informací je jednoznačné, že vznikne koalice stejná jako na plzeňském magistrátu, tedy ANO, ODS, TOP 09 a ČSSD, a je jasné, že spojení ODS a ANO by mohlo panu Lumíru Aschenbrennerovi výrazně ublížit už tento víkend ve druhém kole senátních voleb. Takže zatímco se ve všech ostatních 12 krajích intenzivně jedná už od soboty o nové koalici, ODS teď v Plzeňském kraji zdržuje vyjednávání.

Ilustrační foto.
Covid lůžka jsou téměř plná

S kým chtějí Piráti a STAN vyjednávat o koalici?

Chceme jednat jak s hnutím ANO, tak s ODS a TOP 09 a ČSSD. Jediní, s kým vyjednávat nebudeme vůbec, jsou KSČM a SPD. Úvodní seznamovací kolečko jsme si s hnutím ANO udělali už v sobotu v noci, při něm jsme si s panem Zarzyckým řekli, s kým ANO hodlá dál vyjednávat. Potvrdil nám, že zaujme v podstatě stejné stanovisko jako my. Jak už jsem ale zmínil, kvůli ODS se další jednání zablokovala, a to minimálně na celý tento týden.

Stanovilo si vítězné hnutí ANO nějaké podmínky při dalším vyjednávání?

Pan Zarzycký řekl, že jako vítěz voleb by rád získal hejtmanský post. O tom jsme ochotni jednat. Počkáme na to, jaké požadavky si stanoví ODS a ČSSD.