Město nyní dostávalo za pronájem budovy Sportovního gymnázia v Táborské ulici 1,5 milionu korun ročně, od září 2016 dostane jen zlomek. Radní rozhodli, že budovu dají do výpůjčky (tedy zdarma) nedaleké 13. základní škole a Biskupství plzeňskému, které tu chce založit novou církevní základní školu a přestěhovat sem svou střední školu ze Spáleného Poříčí.

Jediný, kdo bude platit nájem, je třetí subjekt, který se do areálu musí vejít – TJ Lokomotiva Plzeň. Ta ale bude platit jen za běžecký tunel a novější sportovní halu.

Radní se rozhodovali mezi dvěma možnostmi, 13. ZŠ a TJ Lokomotiva byly součástí obou. Třetím subjektem se mohla stát také soukromá Vyšší odborná škola (VOŠ) zdravotnická, managementu a veřejnosprávních studií, která nyní sídlí v Ledecké ulici na Lochotíně.

„VOŠ nás vyzvala, ať nájem soutěžíme jako klasickou zakázku. Vedení města se ale nechtělo o této možnosti vůbec bavit a soutěž odmítlo. Mrzí mě, že město tak přišlo o možnost vyřešit mateřské školy na Lochotíně," řekla včera Deníku náměstkyně primátora pro školství Eva Herinková.

Návrh na přesun VOŠ z Lochotína na Slovany by uvítal i starosta Lochotína Miroslav Brabec. „Kdyby z Ledecké ulice odešli, měli bychom prostory pro jednu až dvě nové třídy mateřské školy, případně pro stacionář pro seniory," vysvětlil Brabec. Areál VOŠ už kdysi mateřinkou býval.

Budova na Slovanech se uvolní od školního roku 2016/17, kdy začne Sportovní gymnázium Plzeň fungovat ve Vejprnické ulici ve Skvrňanech. Stěhování prosadil zřizovatel gymnázia, ve Skvrňanech měl totiž kraj vlastní nevyužívané školské budovy.

Zatímco TJ Lokomotiva bude využívat sportoviště, o samotnou budovu se podělí dvě školy. 13. základní škola, jež sídlí v nedaleké Habrmannově ulici, obsadí přízemí, chce sem přestěhovat první a druhé třídy. Jejich stávající škola jim nestačí. „Nemáme specializované učebny, protože na ně není místo. A prvňáky a druháky musíme mít už několikátý rok v družině," vysvětluje ředitelka 13. ZŠ Zdeňka Vrátníková. Škola by využívala i tělocvičnu a judistický sál, jejich tělocvična je prý totiž příliš malá, takže škola musí žákům od 5. třídy pronajímat prostory v areálu TJ Lokomotivy.

Mnohem větší plány má s budovou Biskupství plzeňské. Měla by tu nově sídlit Církevní střední odborná škola Spálené Poříčí. „Přestěhováním bude dostupnější většímu počtu zájemců o studium nejen z Plzně, ale i z okolních obcí, kteří mají lepší dopravní spojení do Plzně než do Spáleného Poříčí," vysvětluje kancléř biskupství Ján Grajcár. Úplnou novinkou má být církevní základní škola, jež dosud v Plzeňském a Karlovarském kraji chybí. „Ve školním roce 2016/17 by měla být otevřena jedna první a jedna šestá, plný provoz předpokládáme od roku 2020/21," dodal Grajcár.