„Přesto, že se nejedná o místo v centru města, využijeme výhod sportovního parku i přístupu k řece a nabídneme ta nejlepší sportovní stanoviště v sedmileté historii Sportmanie,“ řekl první náměstek plzeňského primátora Roman Zarzycký, který věří, že letošní již sedmý ročník překoná návštěvnický rekord z roku 2019 (56 tisíc lidí). „Pevně věřím, že letos překonáme 60 tisíc návštěvníků,“ dodal Zarzycký.

Hlavním smyslem Sportmanie je, aby si děti, mládež i dospělí mohli na vlastní kůži a pod odborným dohledem trenérů a členů klubů z Plzně a Plzeňského kraje vyzkoušet nejrůznější druhy sportů.

Budovy ZČU v Plzni na Borech.
Děkan právnické fakulty ZČU Balík: Naše fakulta nepochybila

Každý ze tří třídenních bloků nabídne více než 40 sportovních stanovišť, jak pro menší sportovce, tak pro dospělé. Opět se chystají oblíbená vodní stanoviště, tentokrát v řece Radbuze. Již nyní se díky této akci významně proměnil přístup k jezu na řece Radbuze, kde nechal magistrátní odbor sportu ve spolupráci s druhým městským obvodem zbudovat nový průchod. Rybáři, plavci i další sportovci tak budou moci snáze přecházet mezi areály.

Připraveny budou opět také bronzové, stříbrné a zlaté medaile, které se budou v třídenních cyklech udělovat, pokud dítě do 15 let navštíví alespoň deset stanovišť a místo tradičních hracích karet si do mobilního telefonu nahraje novou aplikaci. Místo razítek budou děti sbírat QR kódy a v aplikaci naleznou nejen instrukce, zda již mají nárok na medaili, ale i aktuality k samotné akci, mapu areálu nebo informace k jednotlivým klubům.

Podle Přemysla Švarce, vedoucího Odboru sportu plzeňského magistrátu, je nachystaná i řada novinek. „Jedna z nich nabídne možnost vyfotit se s vlastní sochou z písku. V areálu bude nově připravena i vodní trampolína,“ uvedl Švarc a dodal, že srpnová Sportmanie se ještě ohlédne za únorovými zimními olympijskými hrami: „V plánu jsou autogramiády českých olympioniků a známých sportovců, včetně úspěšných plzeňských fotbalistů, hokejistů, házenkářů, futsalistů, atletů a dalších,“. Novinkou bude i finálová střelnice Mistrovství České republiky v lukostřelbě dospělých.

Nový sklad vzniká v areálu pivovaru na ploše 10 000 m², tedy na rozloze 1,5 fotbalového hřiště. Jeho kapacita bude 16 000 palet piv.
V plzeňském pivovaru roste obří sklad

V letošním roce se po dvouleté pauze zapříčiněné pandemií koronaviru opět uskuteční i Roadshow Sportmanie Plzeňského kraje. „V období od 20. do 23. června 2022 navštívíme Rokycany, Tachov, Domažlice, Klatovy. Dopolední program je přizpůsobený žákům základních škol, kteří tyto sportovní akce navštíví v rámci školní docházky, odpolední program je určený pro širokou veřejnost. Doufáme, že navážeme na předchozí úspěšné ročníky a že na jednotlivých akcích přivítáme spoustu návštěvníků,“ řekl dále Švarc.

Sportmanie se letos uskuteční od 20. do 28. srpna. Otevřeno bude ve všední dny od 14 do 20 hodin, o víkendech od 10 do 20 hodin. Pouze v závěrečný den Sportmanie Plzeň, v neděli 28. srpna, skončí veškeré sportovní aktivity už v 16 hodin. Hodinového slavnostního zahájení v sobotu 20. srpna od 17 hodin se mj. zúčastní hvězdy free style sportu.

Vstup na akci zůstává i nadále zdarma.