Chci kopat. A házet. Jo, a taky střílet! Pětiletý Toník měl v sobotu v poledne jasno. Na Sportmanii v parku za plzeňským OC Plaza, kam přišel s maminkou, tátou a tříletým bráchou Kubíkem, vyzkouší všechno.

O tři hodiny později pochodovali oba kluci branou areálu s bronzovými medailemi za splnění úkolů na krku. A dmuli se pýchou. „Jsem sportovec. A od podzimu budu trénovat fotbal. Na Rapidu, už to mám domluvený,“ hlásil Tonda.

I to je smysl Sportmanie. Zájemcům všech věkových kategorií dává možnost vyzkoušet si pod vedením trenérů různé druhy sportů. A vybrat si ten svůj.

BRONZ, STŘÍBRO, ZLATO

Brány areálu se otevřely v deset hodin dopoledne a hned jimi proudily davy lidí. Odpoledne se pak konalo slavnostní zahájení. Zaplněné hlediště sledovalo vystoupení exotických tanečnic, které připomněly cestu Hanzelky a Zikmunda, show na slackline Michala Pírka a Lukáše Černého, freestylistu Jana Webera, autogramiádu a vystoupení youtuberky Míny a další program. „Doufám, že odstartoval úspěšný ročník akce, která pomůže rozpohybovat naši mládež a zajistí plzeňským klubům dostatečnou základnu,“ uvedl první náměstek primátora Plzně Roman Zarzycký.

Hned první den zavítalo do areálu přes osm tisíc návštěvníků, kteří mohli otestovat své sportovní dovednosti na 39 stanovištích. Mezi největší lákadla patří lidský stolní fotbal, velká vodní skluzavka, stanoviště virtuální reality, lanový park či lezecká stěna. „Sportmanie je skvělá akce, kde se děti vyřádí a vyzkouší si mnoho sportů. Mohou tak zjistit, co jim jde a jakému sportu by se mohly věnovat. Přišli jsme celá rodina,“ řekla Aneta Woltrová z Plzně.

AUTOGRAMIÁDY HVĚZD

Novinkou je lanový park, který si budou moci lidé vyzkoušet jak v nížinách, tak ve výšce. Další atrakcí je wakeboarding. Zájemci se svezou na vodě na prkně díky umělé lanovce napříč areálem.

Bronzové medaile mohou děti do 15 let po splnění podmínek získat ještě dnes, následující tři dny se budou udělovat medaile stříbrné a poslední tři dny zlaté.

V dalším programu je řada lákadel dnes se uskuteční hned dvě autogramiády od 15 hodin se budou podepisovat fotbalisté FC Viktoria Plzeň a od 16 hodin hokejisté HC Škoda Plzeň.

Sportmanie pokračuje denně od 13 do 20 hodin (o víkendu už od 10 hodin) a potrvá až do neděle 25. srpna.