Dnes vám nabízíme přehled deseti událostí z Plzeňského kraje, které vás v uplynulém roce 2011 v našich novinách i na webových stránkách nejvíce zaujaly. Radost vám dělali především sportovci, bohužel docházelo také tragédiím. Podrobnosti jednotlivých událostí najdete níže v tomto článku.

Redakce Deníku vám přeje mnoho příjemných zážitků v novém roce 2012.

Plzeň měla sezonu snů

Plzeň - Pohádkový rok má za sebou plzeňská Viktorie. To, o čem fotbalisté sní (mnohdy marně) celou kariéru, se týmu Pavla Vrby vyplnilo během jediného roku.

Příběh s prvky fantasy začal už na jaře, kdy klub poprvé v historii dobyl mistrovský titul. V létě pak započala spanilá jízda předkoly Ligy mistrů. Horváthova družina nejprve hravě skolila exotického soupeře z Jerevanu, poté dokázala překonat dvě těžké severské překážky. Nejprve norský Rosenborg, ve čtvrtém předkole pak dánskou Kodaň. Tímto skalpem si otevřela dveře mezi evropskou elitu, do základních skupin Champions League. Tady narazila na hvězdnou Barcelonu a AC Milán, skupinu doplňoval Borisov. Právě výhrou s běloruským mistrem si Plzeň zajistila pokračování pohádkového příběhu i do dalšího roku. V únoru vyzve německé Schalke v Evropské lize.

Ze Šumavy bylo bojiště

Šumava – Jako na bitevním poli to v létě vypadlo u Modravy v Národním parku Šumava, kde se rozhodli ekologičtí aktivisté pro radikální boj s novým vedením parku a od poloviny července do poloviny srpna bránili vlastními těly v těžbě kůrovcem napadených stromů. Zasahovala proti nim policie a proti ekologům tvrdě vystoupila i většina tamních obyvatel, kterým se nelíbilo, že jim lidé, kteří nemají se Šumavou nic společného, chtějí z jejich zeleného domova udělat pohřebiště plné suchých stromů.

V lokalitě Na Ztraceném byly v létě k vidění policejní manévry, které přišly na více než milion korun. Policisté zajistili a na služebny odvezli více než dvě stě aktivistů. Při střetech byli zraněni ekologové i muži a ženy v uniformách a z obou stran padala trestní oznámení. Zatímco aktivisté tvrdili, že zásah policistů je neoprávněný, ti se hájili, že zasáhli v souladu se zákonem. Za pravdu jim nedávno dala i policejní inspekce, naopak aktivisty potěšil rozsudek Krajského soudu v Plzni, jenž se naopak přiklonil na jejich stranu. Policie ale podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně a na jeho verdikt stále čeká.

Další rány pro práva

Plzeň - Plzeňská právnická fakulta zmítaná už od roku 2009 aférou s rychlostudenty, dostala i v roce 2011 několik ran. Jednou z největších je bez pochyby odebrání akreditace na doktorandské studium nebo rezignace děkana Květoslava Růžičky. V polovině listopadu byla právům odebrána akreditace, která umožňovala fakultě vydávat titul JUDr. Na osmdesát studentů muselo škola rozdělit na podobné obory po celé republice. ZČU podala proti odejmutí akreditace doktorského oboru občanské právo rozklad.

Zpěvák zemřel v letadle

Osek - 19. červenec se stal osudným pro dvoučlennou posádku ultralehkého letadla. Havarovalo poblíž Oseku na Rokycansku, kde žil pilot tohoto stroje. Pětačtyřicetiletý instruktor v lesíku zavadil o strom a havaroval v těžko přístupném remízku. Dvojice zůstala uvězněna v kabině a vyprostit ji museli až profesionální hasiči. Bohužel byla už bez známek života. Jednou z obětí nehody byl známý ruský zpěvák a herec Vladlen Pavlenko. Přestože od události uplynulo více než pět měsíců, doposud není kauza uzavřena. „Případem se stále zabývají kolegové a letečtí odborníci. Konkrétní závěry dosud zveřejněny nebyly,“ uvedla policejní mluvčí Jana Tomková.

Indiáni dohnali ztrátu

Ten hokejový příběh nadchl celou republiku. Ředitel extraligy Stanislav Šulc odebral Plzni body za špatnou registraci jejích hráčů. Kvůli administrativní chybě tak Plzeň přišla po 22. kole soutěže o 19 bodů. Musela tak rázem smazávat obrovskou ztrátu, aby se dostala na příčky zajišťující play off. Jenže hokejisté se semkli a skvělou stíhací jízdou se dokázali z posledních příček prokousat až do předkola play off. Tam sice vypadli s Litvínovem, ale i tak byli hráči pro celý region hrdinové. A nebojovalo se jen na ledě. V Plzni se třeba uskutečnil protestní pochod proti poměrům v extralize. Vedení extraligy bylo totiž podle fanoušků arogantní. Dokládala to podle nich také pokuta, kterou APK udělila Plzni i kvůli tomu, že útočník Tomáš Vlasák vyjádřil svůj názor a kvůli registrační kauze vedení ligy kritizoval.

V novém ročníku patří Plzeň k favoritům a chce zaútočit na nejvyšší příčky.

Tragédie u Dobřan

Dobřany - Tři mladí lidé ve voze BMW 1. března už do cíle nedojeli. Jejich cesta skončila čelní srážkou s linkovým autobusem nedaleko Dobřan. Na naprosto rovném úseku hlavního tahu z Přeštic do Plzně jejich auto najednou bez zjevného důvodu vjelo do protisměru. Autobus skončil s pěti lehce zraněnými pasažéry v lesíku mezi stromy. Z BMW zbyla jen hromada šrotu. Pětatřicetiletý řidič z Plzně a jeho o pět let starší spolujezdec z Horaždovic v něm zůstali bez známek života zaklínění, 21letá Plzeňanka vypadla ven a hasiči se ji ještě snažili oživit. Marně. Ve voze záchranáři našli drogy i injekční stříkačky. Toxikologický rozbor krve šoféra BMW pak potvrdil podezření, že 35letý šofér řídil pod vlivem drog. „Tuto věc jsme již uzavřeli,“ potvrdil policejní mluvčí Josef Aubrecht.

U Valíku bylo peklo

Plzeň – Připomínalo to peklo. Kamion s nákladem plynových tlakových láhví jel 2. května směrem na Rozvadov, projel tunelem Valík, prorazil středová svodidla a dostal se do druhé části dálnice, kde se převrátil na střechu a začal hořet.

Těsně po nehodě explodovalo několik acetylenových láhví a zásobníků na chladicí médium. Jejich části se rozlétly do okolí. Z acetylénových láhví pak začal unikat plyn. Silničáři považují tuto nehodu, při níž nebyl nikdo zraněn, za jednu z nejtěžších havárií kamionu na D5.

Oprava vozovky trvala téměř čtyři měsíce, stála 10 milionů korun a byla celá hrazená z pojistky firmy řidiče kamionu.

Opilec chtěl do vězení

Plzeň - Pátého října večer se v Plzni na Borech ozvala velká rána. Antonín Šafář se po alkoholovém dýchánku rozhodl, že z věznice dostane svého syna, který si tam odpykává desetiletý trest za pokus vraždy. Zatímco 52letý spolujezdec usnul a celý manévr zaspal, jeho o čtyři roky mladší kamarád se rozhodl svůj plán dokončit. Sešlápl plyn u Škody Octavie a prorazil bránu nápravného zařízení. Auto zůstalo stát až mezi vjezdem a vchodem do hlavní administrativní budovy věznice. Tam je zadrželi policisté. Kriminalisté Plzeňana stíhali pro spáchání zvlášť závažného zločinu násilí proti orgánu veřejné moci, přečinu poškození cizí věci a přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a šofér putoval do vazby. „18. prosince jsme spis předali na okresní státní zastupitelství s návrhem na podání obžaloby,“ potvrdila mluvčí policie Simona Čejková. Šafáře tak čeká soud, který jej může poslat až na osm let za zdi nápravného zařízení, kam se chtěl podívat.

Inwest půjde k zemi

Plzeň - Letošní rok ukázal, že plzeňský Dům kultury Inwest to má spočítané. V únoru přišel Deník s informací, že pasáže Inwestu koncem června osiří a všichni obchodníci zde končí. Stejně tak Divadlo Miroslava Horníčka. Jeden ze symbolů komunistické éry má nahradit obchodní centrum Corso Americká.

Proti nákupnímu centru se však okamžitě zdvihla vlna nevole a aktivisté vyrazili do boje. Pořádali pochody, sbírali podpisy, a dokonce žádali Ministerstvo kultury, aby prohlásilo stavbu architekta Miloslava Hrubce za kulturní památku. To však žádosti smetlo ze stolu. Dům tak má padnout do konce dubna 2012.

Nové obchodní centrum už získalo kladný posudek vlivu na životní prostředí tzv. EIA. Aktivisté přesto boj nevzdávají. „Potřebujeme podpisy třinácti a půl tisíce Plzeňanů, pak musí zastupitelé vyhlásit referendum,“ vysvětluje Martin Marek ze sdružení Kultura(k) vítězí. Odpůrci doufají, že se lidé vysloví pro změnu účelu tohoto prostoru. Pak už by bylo nemožné zde cokoli postavit.

Štybar obhájil zlato

Stříbro – Český cyklokrosař Zdeněk Štybar se stal v lednu v německém Sankt Wendelu znovu mistrem světa. Pětadvacetiletý rodák ze Stříbra tak obhájil titul šampiona v kategorii Elite, který poprvé získal před rokem v Táboře. „Jsem šťastný, že se mi podařilo titul z Tábora obhájit,“ uvedl Štybar, který se po triumfu zařadil do desítky nejlepších závodníků světové cyklokrosové historie. V rodném Stříbře ho po jeho návratu opět čekalo velkolepé přivítání. Jeho úspěchem žilo celé město.