Snímek, na němž je Vetýškův bratr Josef s jejich tatínkem, vznikl v roce 1957 v Plzni-Doubravce u babičky. „Ta šňůrka je od oběda – od španělských ptáčků. Mám tu fotku rád, bráchovi na ní z očí koukají pořádní rarášci," říká Plzeňan. Autorem fotky je Václavův strejda Zdeněk Halíř, který byl podle jeho slov nadšeným a výborným fotografem.

Hromadné osvěžení na Portě 1983Také Václav Vetýška rád fotí, další dva snímky, které dnes přinášíme, už jsou jeho. První vznikl v roce 1983 na Portě pod bývalým výstavištěm (dnes pod OC Plaza). „Návštěvníci se po dopoledním koncertu rozhodli osvěžit v řece. Bylo to spontánní a moc příjemné," říká Vetýška, který objektivem zdokumentoval ročníky Porty minimálně od roku 1983 až do 1988.

Poslední dnešní fotografie, nazvaná Lavičková láska, vznikla na výletě na Kozel. „Jojo, Evina a Vlasta," vzpomíná Václav Vetýška na dva členy party z Českého údolí. Sice šlo o Socialistický svaz mládeže, ale žádná otrava nebo nuda. „Měli jsme to takové volnější – výlety, chatičky, táborák, stavěli jsme i májku."

Lavičková láska, květen 1977

Plzeňan, který už je dnes v penzi, přispěl svými snímky i do rekordního fotoalba, jež v sobotu vzniklo mezi náměstím a depem v Cukrovarské ulici. „Potěšilo mě, když jsem tam své fotky viděl. A ještě víc, když si je pak někteří lidé přímo vybrali a odnesli domů," dodává.

Výstava Ráj mezi čtyřmi řekami
Kdy: do 31. ledna 2016
Kde: DEPO2015, Presslova ul.
Kurátor: Jean-Pierre Moulères
Jde o druhou výstavu sestavenou z fotografií, které poskytli Plzeňané ze svých rodinných alb. Celkem se sešly tři tisíce snímků, z nichž kurátor vybral cca 350 fotografií. Poskládal je bez ohledu na časové zařazení či pokrevní pouta a propojil je citáty českých básníků a spisovatelů.