„Výstavu jsme připravili pro to, aby se Plzeňáci mohli přímo dozvědět o našem projektu a prohlédnout si deky, které už máme hotové, případně se k projektu osobně přdat. Ukazujeme tady celý proces vzniku včetně zákulisí. Jak a z čeho deky vznikají, jak vypadají, jak se dají vyrobit, jak je pak máme uskladněné, aby voněly a nesežrali je třeba moli. Jsou zde také popsány všechny činnosti Hospice svatého Lazara, kterému poskytneme výtěžek z celé akce,“ říká Blanka Antošová z pořádajícího spolku.

Na místě si každý může na panelech a ve vitrínách prohlédnout už hotové deky nebo různé příze a pomůcky, které jsou k háčkování a pletení potřeba. Každá deka je poskládaná z 30 samostatných čtverců o rozměrech 30x30 cm. Právě tyto čtverce dobrovolníci nejčastěji vyráběli a posílali. Byli však i tací, kteří poslali celou hotovou deku.

„Je tady připravený koutek, kde si každý může háčkování vyzkoušet. Každé úterý od 16 do 18 hodin tady budou instruktorky, které poradí a pomohou každému, kdo přijde, jak háčkovat. Kdokoli tak může přispět ke vzniku deky,“ vysvětluje Antošová. Výstava potrvá do 25. ledna.

Děti ze 17. základní školy v Plzni na Roudné předaly ve čtvrtek další ručně uháčkovanou deku pro projekt Deka Pro. Podpořit a poděkovat jim přijela patronka projektu Radka Fišarová. Ta žákům roudenské základky také zazpívala několik muzikálových písní.
Školáky, kteří se zapojili do projektu Deka Pro, přijela podpořit Radka Fišarová

Sdružení Dekapro si slibuje od projektu dva cíle. Ten první je spojit pomocí vyrobených dek obec Kozolupy a Město Touškov po cyklostezce, která mezi oběma obcemi vede a zkusit se zapsat se do České knihy rekordů. Druhým cílem je všechny deky prodat a získanou částku věnovat Mobilnímu domácímu hospici sv. Lazara. „Chceme podpořit právě mobilní hospic, aby mohl i za námi získané prostředky rozšířit okruh své působnosti,“ doplňuje Blanka Antošová.

Propojení obcí dekami se uskuteční 18. května 2024 od 13 hodin. „Je k tomu podle našich výpočtů potřeba asi 415 dek. A protože dek máme momentálně hotových už 606, zřejmě poskládaný řetěz budeme muset v obcích zatočit a protáhnout někam dál. Odhaduji, že v květnu budeme mít přibližně 700 dek,“ neskrývá svůj optimismus Antošová.

Deky si bude moci každý na místě zakoupit, nebo v případě, že bude chtít pouze přispět, deku může tzv. adoptovat a po zaplacení ji nechat spolku Dekapro pro další využití. Takové deky potom Dekapro věnuje domovům pro seniory a dalším sociálním zařízením. „V sobotu 18. května budeme mít připravený kromě propojení Touškova a Kozolup i další program. Počítáme s dětskou zónou, kde bude pro nejmenší připravený nějaký program nebo soutěže, zahraje Hospic Band složený z ošetřovatelů a zaměstnanců Hospicu svatého Lazara a na úplný závěr vystoupí Dan Bárta,“ zve na květen za organizátory Blanka Antošová.