Špína v kuchyni či ve skladech, číšníci a kuchaři bez zdravotních průkazů, prošlé potraviny, pochutiny skladované v nesprávných teplotách.

Hygienici se ani loni v restauracích v Plzeňském kraji nenudili. Přeloženo do statistických čísel: čtyři zavřené hospody a 79 případů nařízených sanitací, to znamená okamžitý úklid provozovny. Ke zlepšení oproti minulým rokům bohužel nedošlo.

„Odbor hygieny výživy a předmětů běžného užívání krajské hygienické stanice provedl v minulém roce 3312 kontrol, během nichž jsme udělili pokuty v celkové výši více než 1,5 milionu korun," upřesnila ředitelka odboru Jana Hejdová. Pracovníci prováděli kontroly především v provozovnách společného stravování.

Finanční sankce, sanitace a okamžité uzavření

Hygienici mají několik stupňů 'udělování trestů' za provinění proti předpisům.

Čtěte také: Oprava mostu generála Pattona začíná

Za drobné nedostatky jsou provozovatelům udělovány finanční sankce. „Pokud se jednalo o hrubé hygienické nedostatky, byla nařízena sanitace, celkem tak bylo učiněno v 79 případech," uvedla Hejdová.

Čtyři provozovny pak byly v takovém stavu, že musely být okamžitě uzavřeny až do doby odstranění závad. Ty se nacházely na Rokycansku a Plzeňsku. Blíže je však ředitelka Hejdová specifikovat nechtěla.

Výchovné pokuty v řádech tisíců

Mezi ty vzornější restaurace, kterých se dotýkaly maximálně menší peněžní pokuty, patří například plzeňská restaurace Saloon Roudná. I tam pravidelně zavítají hygienici.

„Přicházejí tak jednou za rok a zaměřují se na kuchyni. Kontrolují, jak je uskladněné maso, mrazáky i chladicí boxy, ale je pravda, že kontrolují i toalety nebo knihu sanitací," popsal provozní restaurace Vladimír Königsmark. V 'jeho' restauraci si prý hygienici 'vždycky něco najdou'. „Většinou přijdou během obědů, když máme nejvíce práce a prostě se všechno nestíhá uskladňovat tak, jak má," zdůvodňuje provozní.

Restaurace tak hygienikům párkrát zaplatila pokutu ve výši několika tisíc korun. „Jednalo se však pouze o drobné prohřešky, žádný zásadní problém jsme s hygienou neměli," ujistil Königsmark. Podle Hejdové mají být pokuty spíš výchovným prostředkem, proto nedosahují žádných závratných částek. „Většinou se jedná o sankce ve výši několika tisíců nebo desetitisíců korun," doplnila.

Čtěte také: Sociální služby na Plzeňsku mají co dohánět, změnit to mohou výměnné pobyty