Po pěti letech od otevření se rozhledna na vrcholu Špičáku zpoplatňuje. Ale ne pro všechny, platit budou pouze lidé, kteří k rozhledně nepřijedou lanovkou.

Podle údajů areálu Ski&Bike Špičák k rozhledně přijde nebo přijede 42 tisíc návštěvníků. „Jízdenek na lanovku ale prodáme o 16 tisíc méně a tito lidé rozhlednu, která stála 8,5 milionu korun, používají zdarma. Přitom roční provoz rozhledny nás vyjde na sto tisíc korun,“ vyčísluje náklady na elektřinu, nátěry či revize ředitel areálu Vladimír Kasík.

Dospělí, kteří nepřijedou lanovkou, zaplatí za vstup 50 korun, děti 20 Kč, vstupenky se kupují v kiosku na vrcholu kopce. Kdo přijede lanovkou, použije jízdenku jako vstupenku na rozhlednu – přístup na ni bude nově přes turniket. Novinkou na ochozu rozhledny jsou dva otočné dalekohledy, které doplnily stávají panoramatické mapy.

Největší šumavský areál spouští každodenní provoz 15. června, od začátku května fungoval pouze o víkendech. „Návštěvnost nebyla příliš velká. Byly zavřené hranice a nemohli k nám bikeři z Německa, kteří pravidelně jezdí. Jejich alpské bikeparky jsou totiž v květnu většinou ještě pod sněhem,“ uvedl Vladimír Kasík s tím, že během posledního víkendu už první německé turisty zaregistrovali.

Letní barokní festival pozval v Plasích na kočárovou slavnost
Tahákem zůstal Letní barokní festival

Šumavský bikepark připravil pro letošní sezonu i další novinky. Samozřejmostí jsou opravené a mírně obměněné trasy, náklady na ně jsou cca tři miliony korun. U chaty Hanička je čerstvě otevřené dětské hřiště, velký zájem zřejmě bude o letní tubing neboli jízdu z kopce na nafouknuté duši po dráze s umělým povrchem. „Tato atrakce je letos poprvé zdarma,“ upozorňuje vedoucí střediska služeb Jan Kasík. Dodává, že dětem od osmi let je určena také biková škola, v níž instruktoři děti, ale i dospělé naučí překonávat drobné překážky i základy jízdy na kole. Bikepark také nově nabízí cykloservis komukoli, doteď byl jen pro kola ze zdejší půjčovny. A v areálu bude od letošní sezony také ke koupi točená zmrzlina.

Špičák před startem letošní sezony vyzpovídal své návštěvníky. Průzkumu se zúčastnilo čtyři sta respondentů, většinou z ČR. Na otázku, co je cílem návštěvy Ski&Bike Špičák, byla necelá polovina odpovědí pro bikepark a přibližně stejná část pro turistiku. U zahraničních odpovědí dominoval bikepark (96 %). Většina dotázaných se do areálu během sezony vrací.

Turisté i bikeři také doporučili rozvoj letních aktivit a akcí v areálu. „Nejčastěji si psali o bobovou dráhu, tzv. zip line dráhu či více herních atrakcí pro děti. Je pravda, že bobová dráha na Šumavě chybí. Uvažujeme i tímto směrem, ale jde o obrovskou investici,“ podotkl Jan Kasík.

Dotazník sehrál roli i při volbě nových tratí v bikeparku. „Vybudujeme jednu lehčí pohodovou trať vhodnou pro začátečníky i méně pokročilé jezdce, která nám tady trochu chybí. Už jsme se dohodli s CHKO, za jakých podmínek a kudy povede. Nyní budeme žádat o stavební povolení,“ pokračuje Kasík. Nová trasa ale nerozšíří celkovou délku tratí v bikeparku (8 km), vznikne na úkor jiných tras.

Podobný průzkum chce šumavský areál provést i před letošní zimní sezonou.

Ilustrační foto
Na lince 4 mohou jezdit velkokapacitní tramvaje