Podle krajského epidemiologa Petra Pazdiory jsou na vině především změny týkající se očkování. Proti vysoce infekční chorobě je potřeba aplikovat dvě dávky vakcíny. Dříve děti dostaly obě do dvou let věku. Od ledna však na první injekci musejí mezi 13. a 18. měsícem, druhou absolvují až mezi pátými a šestými narozeninami. „Pod vlivem blížících se změn se stará pravidla nedodržovala. Kvůli tomu jsou teď nejvíce postiženy děti mezi jedním a čtvrtým rokem, které nebyly vůbec očkovány nebo absolvovaly pouze jednu dávku,“ zdůraznil Pazdiora.

Doplnil, že osmileté děti jsou ještě řádně proočkované, jedná se o 98 procent. Od té doby se však číslo pořád snižuje. „Logicky pak dochází k problémům, které sledujeme nejenom v Praze. Virus se může šířit daleko rychleji,“ sdělil.

Ilustrační foto.
Na pomoc v CHKO Brdy vzniknou v létě tři traumabody

KARANTÉNA V PRAZE

V motolské nemocnici se spalničkami nakazil jeden ze zaměstnanců urgentního příjmu. Zdravotnické zařízení proto dočasně uzavřelo lůžkovou část a několik desítek pracovníků, kteří s ním přišli do kontaktu, je teď v karanténě. „Je důležité, aby si lékaři, zdravotní sestry i další personál zkontrolovali, zda jsou proti nákaze imunní,“ upozornil krajský epidemiolog.

Plzeňská fakultní nemocnice aktuální situaci monitoruje. „Jsme v režimu zvýšené ostražitosti,“ uvedla mluvčí Gabriela Levorová.

Ilustrační fotografie.
Politici už předvolebně agitují, začínají slevami v městské dopravě

KONTROLA OČKOVÁNÍ

Doporučení však platí pro každého. Informace týkající se aplikovaných vakcín najdete ve svém očkovacím průkazu, měl by je mít i praktický lékař. „Jestliže si nejsou lidé jistí, mohou se nechat vyšetřit, zda mají v těle dostatek protilátek, případně se nechat doočkovat,“ dodal Pazdiora.

Před nebezpečím nákazy varuje i předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů působící v Plzni Alena Šebková. „Rodiče oddalující očkování dětí by si měli uvědomit rizika, jako je například encefalitida,“ upozornila.

Obnova památníku v Plzni finišuje, pylony se brzy vrátí na Americkou
Nové pylony památníku Díky, Ameriko! už jedou

Virové onemocnění se šíří kapénkami nebo bezprostředním kontaktem. Inkubační doba se pohybuje mezi 7 a 21 dny. Počáteční projevy spalniček se podobají nachlazení. Pacient má nejdříve horečku, kašel, rýmu, zánět spojivek. K těmto příznakům se poté přidává typická vyrážka. „Jestliže jde o nekomplikovanou formu, srážíme teploty a doporučujeme především klid na lůžku,“ nastínila Šebková.