Spalničky v Plzeňském kraji opět útočí. V kraji se letos nakazilo už třicet lidí a podle lékařů za to může i klesající proočkovanost populace. Nemocnice Plzeňského kraje proto nabízí institucím, jejichž zaměstnanci přichází do pravidelného styku s veřejností, vyšetření imunity proti spalničkám.

„V těchto dnech kontaktu-jeme zhruba 25-30 měst a obcí,“ řekl mluvčí nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška. O odběry projevily zájem už tři stovky pracovníků veřejných institucí. Dvě stě z nich už je vyšetřených. „Nemocných v posledních letech přibývá, a to i v Plzeňském kraji. Chceme tomu čelit. Nabízíme proto vyšetření hladiny protilátek za nejnižší možnou cenu, která odpovídá jen a pouze nákladům tohoto vyšetření,“ vysvětluje šéf krajských nemocnic Marek Kýhos.

BEZ PROTILÁTEK

Institucím je nabízeno vyšetření pro zaměstnance za 195 korun. Zdravotní pojištění vyšetření na hladinu protilátek proti spalničkám plošně nehradí. Vyšetření na vlastní žádost rovněž ne.

Zaměstnanci nemocnic jdou příkladem. K včerejšímu dni absolvovalo vyšetření 1300 zaměstnanců krajských nemocnic z celkových 1900. U 459 byla zjištěna nedostatečná nebo hraniční hladina protilátek. Tito zaměstnanci postupně absolvují očkování.

Nabídky jsou rozesílány na radnice a obecní úřady. Využít je mohou policisté, hasiči, školy a podobně. „Zatím jsme osloveni nebyli, spalničky jsme měli na Tachovsku v prosinci, nabídku bychom využili,“ řekl starosta Tachova Ladislav Macák.

"Nabídku jsme dostali, spolupracujeme i s ministerstvem vnitra, momentálně je na každém policistovi, zda se nechá vyšetřit,“ řekla mluvčí policie Martina Korandová.

„Vyšetření nám zajišťuje služební lékařka, odevzdávali jsme vzorky krve už před měsícem,“ sdělil mluvčí hasičů Petr Poncar.

ODBĚRNÁ MÍSTA

Vyšetření se provádí odběrem vzorku krve, která je následně testována na množství protilátek. Odběry v rámci krajských nemocnic je možné absolvovat v Domažlické, Klatovské, Rokycanské, Stodské nemocnici a také na kostní ambulanci Polikliniky Bory Plzeň.