V červeném salonku v secesním interiéru ale v horku nesedí žízniví hosté, ale za stolkem porota, která pečlivě sleduje každý jeho pohyb.
Plzeňský Prazdroj 19. a 20. června hostil národní finále soutěže Master Bartender, jejíž vítěz postupuje do mezinárodního kola.
Do místnosti vstupuje předposlední soutěžící Ota Haurythun z pražské restaurace U Pinkasů a dostává dvě minuty na přípravu výčepu. Při rovnání skla mu jedna třetinková sklenice praskne. „To se stává," uklidňuje ho komise. Součástí přípravy je i natočení prvního piva. „První jde do kuchyně," sděluje Haurythun komisi. Druhé už ochutnává sám. Musí ověřit, že je pivo dobré. Teprve pak je příprava dokonána a může dojít k samotnému točení.
První točí Haurythun půllitr, pak třetinku a nakonec servíruje do třetinky i lahvové pivo. Komise ale přichází se speciálním přáním. „Mohl bych dostat do třetinky mlíko? Takové dětské," žertuje jeden člen komise.
Žádné nealkoholické nápoje tu ale nehrozí. Před hodnotitelem ve chvíli stojí třetinka natočená s našlehanou pěnou. To je sladší a musí se vypít na ex, na což také výčepní komisi hned upozorňuje.
Mezi 19 finalisty byla i jedna žena. Magdaléna Zvěřinová přijela na finále z Benešova. „Je to takové ohodnocení práce, kterou děláme," říkala.
Jediný zástupce Plzeňského kraje Petr Berka ze Švejk Restaurantu U Zeleného stromu, Nepomuku získal už v úterý večer cenu pro nejsympatičtějšího výčepního. Tu ale neudělovala odborná komise, ale hlasováním návštěvníci úterního koncertu skupiny Mandrage. Oproti loňsku ho prý nic nepřekvapilo. „Je ale lepší, že je soutěž rozložená do dvou dnů. Je to menší stres," komentoval novinku Berka.
Na vyhlášení výsledků, které se konalo od 19 hodin v Měšťanské besedě, se ale nakonec radoval Ota Haurythun. Na stupně vítězů pak ještě dosáhli Miloš Protiva z Kadaně a a Tomáš Hrnčíř z Prahy.