Na Střední průmyslové škole elektrotechnické Plzeň v září odstartovali neobvyklou soutěž mezi třídami, která si okamžitě získala stovky příznivců. Zdejší žáci zápolí v tom, kdo udělá více kliků.
S neotřelým nápadem přišel na začátku tohoto školního roku zdejší učitel ekonomie Milan Holub. Princip soutěže je jednoduchý. „Když se třída přihlásí, její žáci, včetně dívek, pak klikují na třídnické hodině. Pokud někdo nechce, tak se mu započítá nula. Tím by ale samozřejmě kazil průměr třídy. Takže studenti spolupracují, aby měli co nejlepší výsledek," vysvětluje Holub.
V září začalo klikovat 496 žáků z 20 tříd, v říjnu se zapojily ještě další čtyři třídy.
„V září naši studenti udělali přesně 14 427 kliků, průměrně tedy vycházelo 29 kliků na jednoho. V říjnu už to bylo přes šestnáct tisíc sedm set kliků, což zvedlo průměr na 34,2 kliku na jednoho. V listopadu se sice zapojilo o něco méně studentů než v říjnu, ale i tak se průměrný počet kliků na jednoho zvedl na 35,74," raduje se Holub. Vyšší je i prosincový průměr, který stoupl na 36,42.
Dlouhodobě si nejlépe vedou třídy 3.G a 2.B. V listopadu v nich byl průměr kliků na jednoho studenta skoro padesát, v prosinci se přes padesátku dokonce přehoupl.
„Studenti se naučili oceňovat příspěvek každého, protože se vše sčítá do jednoho výsledku. Někdo udělá 60 kliků, jiný 10, ale i tomu třída zatleská," popisuje Holub. Ze školních statistik vyplývá, že jsou ale i tací, kteří mají na kontě kolem stovky kliků. Například Petr Kratochvíl z 3.G připsal v říjnu své třídě na konto 120 kliků, jeho spolužák Jakub Vojtěch pak stejnou sumou přispěl v prosinci.
Kliky od září trénují i samotní třídní učitelé, kteří mají za prosinec průměr skoro 32 kliků na jednoho, což je lepší výsledek, než mají některé třídy. Soutěž pro první až třetí ročníky potrvá celý školní rok.
Když Holub se soutěží přišel, sám nevěděl, jak bude okolí reagovat. „Zpočátku všeobecně panovala nedůvěra, jak se ten nápad ujme. Zájem studentů nás ale mile překvapil. Určitě to stmelilo kolektivy. Když je například třída vedle lepší, studenti se vyhecují a za měsíc se chtějí ukázat," vysvětluje Holub, který mimo jiné letos na jaře převzal z rukou hejtmana ocenění za úspěšnou pedagogickou práci.
K unikátní soutěži vzniklo na škole i motivační video, v němž dělají kliky i samotní učitelé.
„Když to shrnu, jsem moc rád, že naše třídy něčím žijí. Hodně si zakládáme na tom, aby v nich byly dobré vztahy a panovala tam dobrá atmosféra. Ono to skutečně není tak jednoduché, protože generace dnešních středoškoláků je hodně neosobní, každý má svůj mobil a komunikuje s kamarády na sociálních sítích, nikoli tváří v tvář. A klikování přispívá k tomu, že si žáci fandí a více se poznají. Věřím tomu, že jednou na to budou rádi vzpomínat. Ať budou v životě dělat cokoli, tak pokud se tomu budou věnovat, dosáhnout lepších výsledků," míní Holub.